Nieśmiałość u dziecka - co robić fot. Fotolia

Nieśmiałe dziecko - jak dodać mu odwagi

Chcesz, by twoje nieśmiałe dziecko nabrało większej pewności siebie? Sprawdź, jak z malcem postępować.
/ 31.03.2015 05:00
Nieśmiałość u dziecka - co robić fot. Fotolia
Zdaniem psychologów, nieśmiałe dzieci rzadko wyrastają na osoby pewne siebie i przebojowe. To kwestia fizjologii mózgu, który u części ludzi nawet w niezbyt stresujących momentach uwalnia substancje odpowiedzialne za reakcje stresowe. Jednak wspierając swojego nieśmiałka i budując jego wiarę w siebie, z pewnością pomożesz mu przezwyciężać jego zahamowania w kontaktach z innymi. A zatem...

Jak dodać odwagi nieśmiałemu dziecku?

Eksponuj pozytywne cechy dziecka

Jak? Mów często o mocnych stronach malca, np. że ładnie śpiewa, liczy czy rysuje. Koniecznie pozwalaj też szkrabowi na samodzielność. Może sam czasem posmaruje chleb masłem czy zdecyduje, dokąd pójdziecie na spacer? W podejmowaniu nowych wyzwań pomagają też pochwały ("Pięknie posprzątałeś zabawki") oraz takie proste słowa, jak "umiesz, uda ci się, spróbuj jeszcze raz".

Okazuj zrozumienie

Przede wszystkim nie przełamuj obaw swego nieśmiałego dziecka na siłę. To ważne, bo naciskając na malca ("Taki duży, a wstydzi się cioci"), nie zrobisz z niego dzielnego człowieka, tylko jeszcze pogłębisz jego problem. Z tego samego powodu unikaj też  porównań w rodzaju: "Jaś tak ładnie bawi się z kolegami, a ty?" Pamiętaj, stawianie kogoś za wzór podważa wiarę w siebie.

Trenuj z malcem społeczne umiejętności

Nieśmiałe dzieci często nie wiedzą, co powiedzieć, gdy np. spotykają nowe dziecko. Odgrywajcie więc z pociechą różne scenki (np. z kukiełkami), by malec ćwiczył sobie pomocne dialogi. Czytajcie też książeczki o przezwyciężaniu wstydliwości (np. "Nieśmiałek" Sylwii Chutnik), a do kontaktów z rówieśnikami najlepiej zachęcaj smyka metodą małych kroczków. Początkowo np. towarzysz mu przy poznawaniu kolegów.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)