Niebezpieczne zabawy z dzieckiem - lista

Niebezpieczne zabawy z dzieckiem - lista fot. Fotolia
Czy wiesz, że w trakcie niektórych - z pozoru - zwykłych zabaw, możesz wyrządzić dziecku krzywdę? Tych powinnaś się wystrzegać!
Agata Bernaciak / 28.01.2015 05:32
Niebezpieczne zabawy z dzieckiem - lista fot. Fotolia

To, że nie wolno bawić się w żadne tarmoszenie, potrząsanie, ani zbyt mocne bujanie na kolanach pewnie wiesz. Ale istnieje jeszcze kilka innych przykładów zabaw, które maluchy - choć niebezpieczne - po prostu uwielbiają! Zobacz, na co mogłabyś narazić dziecko!

Lista niebezpiecznych zabaw z dzieckiem

  • Zbyt mocne kołysanie i agresywna jazda wózkiem po nierównościach

Jazda wózkiem po rozsypanych w przedpokoju butach (sprawdzony sposób wielu mam) może i pomoże ci uśpić leżącego w gondoli malucha, ale może też przyczynić się do jego kłopotów ze zdrowiem. Bobas podskakuje bezwładnie i obija główką o wózek. Wydaje ci się, że działa to na niego usypiająco? Ta senność i otępienie może być objawem mikrouszkodzeń w mózgu.
  • Karuzela

Zasada tej zabawy jest prosta: trzymając smyka za dłonie, kręcimy się z nim wokół własnej osi, aż jego nóżki będą latać wysoko, prawie równolegle do podłogi. W ten sposób można wywichnąć dziecku bark albo uszkodzić nadgarstek.
  • Samoloty

Nie ma chyba malucha, który nie lubiłby takich szalonych zabaw. Ale nie ma też ani jednego lekarza, który by je aprobował. Podrzucanie i łapanie naraża dziecko na przeciążenia, dokładnie takie same, jak przy gwałtownym hamowaniu samochodu! Wskutek nich może dojść do uszkodzenia kręgosłupa albo narządów wewnętrznych dziecka (nie wspominając o ryzyku jego upadku na podłogę).

Dowiedz się więcej o zabawie z dzieckiem:


na podstawie tekstu Sylwii Niemczyk/wyd. specjalne magazynu Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA