Zabawa z dzieckiem - 20 pomysłów dla taty

Zabawa z dzieckiem - 20 pomysłów dla taty fot. Fotolia
Nie wiesz, w co bawić się ze smykiem? Oto prawdziwa skarbnica wiedzy!
Agata Bernaciak / 15.11.2013 08:02
Zabawa z dzieckiem - 20 pomysłów dla taty fot. Fotolia

1. Bitwa na poduszki

Niegroźna walka pomaga kilkulatkowi rozładować napięcie i odprężyć się. A do tego na pewno będzie mnóstwo śmiechu! Po zabawie możesz zaproponować smykowi deser w nagrodę za waleczność.

2. Taczka

Zabawa stara jak świat: maluch opiera się na rękach jak do pompek, a ty unosisz jego nogi i trzymając za kostki, pchasz go jak taczkę. Możecie omijać przeszkody albo zbierać drobne przedmioty z dywanu.

3. Bitwa kogutów

W tej zabawie chodzi nie tylko o siłę, ale też o zmysł równowagi. Przykucnijcie i podskakując, próbujcie przewrócić przeciwnika. Dla utrudnienia tata może mieć na oczach zawiązaną opaskę.

4. Zapasy

Gdy dziecko leży na brzuchu, lekko połóż się w poprzek jego ciała i zachęć, by próbowało się spod ciebie wyczołgać. Możesz podgrzać atmosferę bojowymi okrzykami. Dzięki domowym zapasom dziecko doświadcza własnej siły i ma wielką satysfakcję.

5. Niedźwiedzie przytulanki

To łagodniejsza wersja zapasów, np. dla młodszych dzieci. Obejmijcie się z całej siły i starajcie się ścisnąć jak najmocniej (to znaczy: maluch niech stara się naprawdę, a tata markuje wysiłek). Możecie też ciasno przytuleni turlać się np. po dywanie.

6. Atrament sympatyczny

Niezbędny dla takiej pary detektywów jak wy. Wykałaczką maczaną w soku z cytryny narysujcie na kartce mapę do skarbu. Ogrzej kartkę nad płomieniem świeczki. Maluch będzie pod wielkim wrażeniem, widząc, jak na pozornie czystej kartce powoli pojawiają się narysowane przez was kontury!

7. Gejzer w butelce coli

Potrzebujesz butelki coli i kilku mentosów. Wrzuć cukierki do butelki i szybko uciekaj! Napój zacznie buzować i wybuchnie wielką fontanną (najlepiej ten eksperyment przeprowadzać na podwórku).

8. Diamenty z soli

Do szklanki z gorącą wodą wsypujcie łyżeczka po łyżeczce sól kuchenną. Postarajcie się rozpuścić jak najwięcej soli, zanim woda ostygnie. Zawiąż na nitce spinacz biurowy i wrzuć nitkę do szklanki. Odstaw szklankę na dwa dni na parapet. Trzeciego dnia najpewniej na spinaczu i nitce wytworzą się piękne kryształy.

9. Pływające jajko

Ugotuj jajko na twardo i poproś malucha, by włożył je do szklanki z wodą. Opadnie na dno, ale jeżeli dodacie do wody dwie łyżki soli, jajko zacznie pływać. Dzięki temu maluch na własne oczy pozna różnicę między słodką a słoną wodą.

10. Nurkowanie

Naucz malucha zatykać nos i zanurzać twarz pod wodę. To wstęp do nauki pływania! Kto wie, może wyrośnie na nurka badającego dna oceanów?

11. Wojna piratów

Toczenie bitew w wannie albo konkurs na najwyższe fale – czy jest coś fajniejszego? Uważajcie tylko, by nie zalać całej łazienki - mama mogłaby się wtedy troszkę zdenerwować ;)

12. Regaty

Czyja łódka z papieru, napędzana tylko dmuchaniem, szybciej dotrze do mety? Taka zabawa doskonale sprawdzi się na wakacjach nad wodą lub zimą na... lodzie!

13. Teatrzyk cieni

Złóżcie dłonie i poruszajcie palcami, tak aby na ścianie powstał cień szczekającego psa. Ustaw palec serdeczny na wskazującym, a powstanie zabawna kaczka. Dla czterolatka ta zabawa to świetna pożywka dla wyobraźni.

14. Zabawa w sklep

Ludzik z kasztanów kosztuje sześć żołędzi, a autko z żołędzi – siedem kulek z jarzębiny. Ile będzie warta łódeczka ze skorupki orzecha? Maluch nawet nie wie, że podczas tej zabawy uczy się liczyć.

15. Lepienie z masy solnej

Zmieszaj w misce równe ilości mąki i soli i dodaj tyle wody, aby masa dawała się formować. Wyrób ciasto. Proste? Pewnie, że tak. Możecie ulepić np. rodzinę jeży albo pierścionek dla mamy. Powstałe dzieła wysuszcie w piekarniku i pomalujcie farbami.

16. Zabawa w chowanego

Maluchy to uwielbiają! Kiedy za oknem jest szaro-buro, w domu panuje miły półmrok, w sam raz do zabawy w chowanego. Zanim zaczniecie się bawić, pokaż dziecku kilka kryjówek do wyboru. Przykryj krzesła zwisającym do podłogi kocem, opróżnij dno szafy i sprawdź, czy dno wanny jest suche. W końcu jak w chowanego, to na całego!

17. Pantomima

W tej zabawie strasznie poważny tata ma szansę nieźle się powygłupiać! Spróbujcie bez słów przedstawić bohaterów z bajek albo członków waszej rodziny.

18. Prawda czy fałsz

Ludzie jedzą żaby i myją się w coca-coli – prawda czy fałsz? Jesienią przylatują do Polski bociany – prawda czy fałsz? Maluch będzie korygował twoje fałszywe opinie i pękał ze śmiechu.

19. Karmnik dla ptaków

Klasyka klasyki. Na budowanie karmnika warto przeznaczyć przynajmniej kilka wieczorów. Najpierw wspólnie skompletujcie elementy i narzędzia, przygotujcie warsztat pracy (nawet jeśli ma nim być stół w kuchni), rozrysujcie projekt. Takie wspólne przygotowania nadadzą zdarzeniu odpowiednią rangę.

20. Skoki po kałużach

Jesienią zwykle dzieciom zaczyna brakować ruchu, tymczasem radosne skoki na świeżym powietrzu dotleniają organizm i podnoszą odporność. A to, że się pobrudzicie? Przecież trochę wody i błota jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Sylwii Niemczyk opublikowanego w magazynie Przedszkolak

Redakcja poleca

REKLAMA