Nauka korzystania z nocnika - jak przygotować dziecko

Nauka korzystania z nocnika - jak przygotować dziecko fot. Fotolia
Chciałabyś odzwyczaić dziecko od noszenia pieluch? Zobacz, jak to zrobić!
Agata Bernaciak / 03.06.2014 06:06
Nauka korzystania z nocnika - jak przygotować dziecko fot. Fotolia

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pieluchy?

Niestety nie tak łatwo to stwierdzić, bowiem każde dziecko rozwija się inaczej. Jedne maluchy wyrastają z nich już w połowie drugiego roku życia, inne wolniej, np. pod koniec trzeciego roku. Choć nie trzeba smyka popędzać, nie oznacza to wcale, że można czekać w nieskończoność. Jak więc nie przegapić odpowiedniego momentu?

Sprawdź, czy smyk jest już gotowy!

  • Siusia „raz a dobrze”. Smyk nie moczy już tylu pieluch co dawniej, za to gdy już to zrobi, jego pieluszka jest naprawdę ciężka.
  • Zaczyna kojarzyć parcie na pęcherz i ucisk w brzuchu z wydalaniem. Po czym to poznasz? Jedne dzieci chowają się wtedy za drzwi albo gdzieś w kąciku, inne kucają, jeszcze inne robią tajemniczą minę itd.
  • Potrafi informować o swoich podstawowych potrzebach, np. o tym, że jest głodny, albo chce mu się pić. Może to robić w dowolny sposób.
  • Przeszkadza mu pełna pieluszka. Usiłuje ją rozpiąć, przybiega do ciebie żebyś mu pomogła itd.
  • Próbuje być samodzielny. Zabiera ci łyżkę, chce sam ściągać ubranko, naśladuje cię.
  • Chce chodzić za tobą do ubikacji i jest bardzo zainteresowany tym, co się tam robi.

Krok nr 1: zwróć uwagę na problem

Obejrzyjcie bajkę, w której dziecko siedzi na nocniku. Zwracaj uwagę na ten aspekt podczas czytania książeczek, kiedy jesteś u koleżanki, której maluch już korzysta z nocnika. Możesz też zaprosić dziecko do toalety w czasie, kiedy ty z niej korzystasz.

Krok nr 2: przygotuj dziecko i... dom

Wybierz się z dzieckiem do sklepu i razem kupcie nocnik. Jest szansa, że maluch szybciej go polubi. Przydadzą się też stare koce na kanapy i łóżka, można też schować dywan. Zanim dziecko zrozumie mechanizm "parcie na pęcherz = siusianie", wiele razy zmoczy podłogę czy krzesło. Przygotuj także dla dziecka zestaw ubrań, które szybko można zdjąć - czasem liczą się sekundy!

Krok nr 3: daj pić i posadź na nocniku

Nie spodziewaj się natychmiastowego efektu. Jeśli smyk siedzi od kilku minut, a rezultatu nie ma, załóż mu majteczki i spodnie (bez pieluchy) i bądź czujna. Pamiętaj, że maluch nie kojarzy jeszcze siusiania z nocniczkiem.

Krok nr 4: pytaj i przypominaj

Może nie co pięć minut. Warto jednak co jakiś czas przypomnieć dziecku o potrzebie. Nie zadawaj jednak pytań przeczących, np. „Czy nie chce ci się siusiu?”, bo maluch po prostu powtórzy zdanie. Lepiej zapytaj wprost: „Chcesz sikać?”.

Krok nr 5: kup nagrodę

Pierwsze udane siusianie do nocnika możesz nagrodzić. Dziecko, widząc twoją radość i zaangażowanie, dojdzie do wniosku, że warto sikać tam, gdzie pokazuje mama. Jest potem taka dumna.

Krok nr 6: czasem zakładaj smykowi pieluchę

Rób to tylko w uzasadnionych sytuacjach - inaczej smyk straci orientację, jak ma się załatwiać. Pampers przyda się w długiej podróży autem, bo informacja, że dziecko chce sikać, oznacza, że trzeba natychmiast zrobić postój, a nie zawsze jest to możliwe. Pieluchę trzeba dziecku także zakładać na noc: śpiący maluch kompletnie nie kontroluje zwieraczy.

Dowiedz się więcej o psychologii dziecka:


na podstawie artykuły Malwiny Małeckiej/Twój maluszek

Redakcja poleca

REKLAMA