Dziecko kłamie - co robić

Dziecko kłamie - co robić fot. Fotolia
Twoje dziecko opowiada historie wyssane z palca? Niestety każdy smyk przechodzi przez ten etap. Ale są na niego sposoby!
Agata Bernaciak / 14.05.2014 15:57
Dziecko kłamie - co robić fot. Fotolia

Między najbliższymi dziecko powinno nauczyć się, że bycie szczerym, autentyczne reagowanie i pozostawanie przy swoim zdaniu nie kończy się utratą miłości rodziców. Jak to osiągnąć? Pokaż, że nie musi bać się prawdy!

Jakie zachowania rodziców powodują, że dziecko kłamie?

  • Nie proś, by dziecko kłamało za ciebie Nie nalegaj, by mówiło, że cię nie ma, gdy do drzwi puka natrętna sąsiadka. Ucz się od niego szczerości i asertywności, zamiast chować się za małymi plecami.
  • Dbaj o spójny przekaz Niech to, co mówisz i myślisz, będzie w zgodzie z tym, co robisz. Czyli nie przewracaj oczami i nie rób złośliwych min, uprzejmie rozmawiając z teściową przez telefon.
  • Dotrzymuj obietnic Niech twoje słowo będzie dla malca gwarancją. Odpowiadaj na pytania, nawet jeśli są kłopotliwe czy krępujące.
  • Bądź autentyczna Nie chwal za coś, co jest kiepskie, nie zachwycaj się niestarannym rysunkiem. Odmawiaj zabawy, gdy potrzebujesz pół godziny spokoju. Od ciebie dziecko uczy się szczerości.

Co robić, gdy dziecko kłamie?

  • Akceptujcie dziecko takie, jakie jest Choć czasem same na usta cisną się słowa: „Szybciej”, „Ile razy trzeba ci powtarzać?”, to zakodujmy sobie raz na zawsze, że mamy mówić do malca jak do najlepszego przyjaciela, którego cenimy, szanujemy, dbamy o jego dobre samopoczucie.
  • Pytajcie o zdanie Nie chodzi o to, by dziecko podejmowało decyzje należące do dorosłych, ale by dorośli uznali, że jego zdanie jest cenne. Pytanie o to, co chce robić w weekend, lub co chce założyć na niedzielny obiad do babci nic cię przecież nie kosztuje. A dziecko będzie miało poczucie, że rodzice chcą poznać jego opinie.
  • Pozwólcie się wypowiedzieć Wysłuchajcie dziecka, nawet jeśli mówi coś, z czym się nie zgadzacie. Nie próbujcie od razu nakłaniać go do zmiany opinii. Przyjmijcie, że ono tak postrzega świat.
  • Różnijcie się pokojowo Dziecko zaprasza cię do oglądania bajek, których nie lubisz? Zaproponuj dziecku inną formę spędzenia czasu. Niezależnie, co wybierze dziecko, oboje zostaniecie w zgodzie ze sobą.
  • Uczcie, jak mówić nawet najgorszą prawdę w przyjacielski sposób Nie każ dziecku udawać, że jest zadowolone z prezentu, który mu się nie podoba. Nie musi tego robić. Niech smyk ładnie podziękuje i powie, że jest zadowolony, że coś dostał, ale ma odmienny gust.

Dowiedz się więcej na temat wychowywania dziecka:


na podstawie tekstu autorstwa Edyty Żółtowskiej-Górskiej/Przedszkolak

Redakcja poleca

REKLAMA