Imię towarzyszy nam do końca życia i w pewien sposób określa naszą tożsamość. Dlatego też ważne jest, by dziecko, które będzie je nosić, dobrze się z nim "czuło". Czy rodzice powinni kierować się modą wybierając imię dla swojej pociechy?
Skąd bierze się moda na niektóre imiona?
Moda na dane imię wiąże się - wbrew pozorom - z dążeniem rodziców do oryginalności i niepowtarzalności. Oto jak kształtowała się popularność imion w ciągu minionych paru lat: najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to Zosie, Julie, Karoliny, Natalie i Aleksandry, a wśród imion męskich Mateusz, Jakub i Michał.
Modę na konkretne imiona kształtuje także szklany ekran – stąd Diana, Sandra, Oskar. Rodzice decydujący się na takie imiona argumentują swój wybór tym, że takie imię zapewni ich dziecku lepszy start w życiu.
Od kilkunastu lat widoczna jest również moda na stare imiona, takie jak Jan, Maria, Franciszek, Zofia, Antoni. Niektórzy rodzice wolą te tradycyjne imiona, które mają być wyrazem ich związków z kulturą i zaakcentować ich niezależność od serialowych mód.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek:
- Lena
- Julia
- Zuzanna
- Maja
- Zofia
- Amelia
- Hanna
- Aleksandra
- Wiktoria
- Natalia
- Oliwia
- Alicja
- Nikola
- Maria
- Emilia
- Anna
- Nadia
- Patrycja
- Gabriela
- Martyna
Najpopularniejsze imiona dla chłopców:
- Jakub
- Kacper
- Filip
- Szymon
- Jan
- Antoni
- Michał
- Wojciech
- Mateusz
- Bartosz
- Adam
- Franciszek
- Piotr
- Aleksander
- Mikołaj
- Wiktor
- Patryk
- Igor
- Marcel
- Dawid
Dowiedz się więcej:
4 zasady, jak wybrać imię dla dziecka
Najpopularniejsze imiona dla dzieci na świecie