Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?

Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?
Jeśli dziecko po ukończeniu czterech lat ma kłopoty z trzymaniem moczu podczas snu, warto zwrócić na to uwagę. Skąd się bierze moczenie nocne? Jak można pomóc dziecku, by moczenie nocne przestało być problemem?
/ 25.05.2011 11:33
Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne jest wynikiem braku umiejętności kontroli „trzymania” pęcherza w czasie snu. Noworodek wypróżnia się w chwili, gdy jego pęcherz moczowy zostaje wypełniony. Później, w miarę rozwoju, dziecko uzyskuje świadomą kontrolę nad oddawaniem moczu. Dziecko dwu-, trzyletnie przechodzi trening nocnikowy, a dziecko czteroletnie nie powinno już moczyć się w nocy (chyba że zdarza się to jedynie sporadycznie). Jeśli dziecko po ukończeniu czterech lat ma wciąż powtarzające się kłopoty z trzymaniem moczu podczas snu, warto zwrócić większą uwagę na ten problem.

Skąd się bierze problem?

Specjaliści rozróżniają moczenie nocne pierwotne oraz moczenie wtórne. Z tym pierwszym mamy do czynienia, gdy dziecko po naturalnym moczeniu nadal nie potrafi kontrolować się w trakcie snu, natomiast moczenie wtórne dotyczy tych dzieci, które zaczynają ponownie siusiać w nocy a już od jakiegoś czasu panowały nad tym.
Niestety przyczyny tego stanu nie są wciąż do końca zbadane. Przypuszcza się:

  • hipotezę dziedziczności tego zachowania,
  • zauważalny jest duży związek między moczeniem się dziecka a jego osobowością (gdy dziecko jest wrażliwe, zalęknione, ma kłopoty w kontaktach z rówieśnikami),
  • również silne wrażenia i stres mogą wpływać na dziecko (sytuacje - np. zmiany przedszkola, miejsca zamieszkania, silne konflikty w rodzinie).

Polecamy: Kiedy dziecko może pokonać lęk separacyjny?

Co zrobić? 

  • Zgłoś się do lekarza, aby wyeliminować np. zapalenie dróg moczowych, a jeśli badania nie wykażą przyczyny medycznej, wówczas koniecznie zgłoś się do psychologa.
  • Dziecko musi wiedzieć, że co się z nim dzieje, że jest „uleczalne”.
  • Rodzice muszą przede wszystkim być bardzo cierpliwi i nie przejawiać zdenerwowania zwłaszcza w obecności dziecka.

Dziecka nie można karać, wyśmiewać ani ośmieszać!

  • Jeśli dostaniecie zalecenia od psychologa nie zniechęcajcie się, gdy nie wszystko od razu będzie się udawać.
  • Stosuj tylko pochwały (nagrody), np. naklejka za każdą noc bez zmoczonej pościeli. Dziecko musi nauczyć się współpracować
  • W nocy dziecko powinno mieć oświetlony dostęp do toalety.
  • Przed snem przypominaj maluchowi o skorzystaniu z toalety.

Czytaj też: Jakie są pierwsze objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?

Redakcja poleca

REKLAMA