Dziecko na macie edukacyjnej fot. Adobe Stock

Mata edukacyjna - piankowa czy z funkcją kojca? Wybrałyśmy najlepszą!

Musi być kolorowa, wydająca dźwięki, ale przede wszystkim – bezpieczna! Jaka jeszcze powinna być najlepsza mata edukacyjna dla twojego dziecka?
Magdalena Bury / 13.05.2019 16:04
Dziecko na macie edukacyjnej fot. Adobe Stock

Mata edukacyjna to jedno z tych akcesoriów, których nie może zabraknąć w wyprawce dla maluszka. Rozwija ona bowiem zmysły (wzroku, słuchu) oraz zdolności manualne. Każdą zabawkę trzeba przecież zbadać wyrastającymi ząbkami czy małymi paluszkami.

Dzięki kontrastującymi ze sobą kolorami, mata edukacyjna stymuluje rozwój dziecka. Rozwija jego koordynację ruchową oraz orientację przestrzenną. Zabawa na macie pozytywnie działa także na wyobraźnię i koncentrację niemowlaka.

Spis treści:

Mata piankowa

W sklepach znajdziemy np. maty edukacyjne wykonane z pianki, którą łatwo można umyć, a następnie zwinąć w rulon i zapakować w specjalny pokrowiec. Najczęściej maty z pianki są dwustronne, dzięki czemu dziecko tak szybko się nie nudzi.

Są idealne nie tylko dla niemowlaków, ale także dla starszych dzieci, które uczą się raczkować czy stawiać pierwsze kroki. Nie będą one tak niebezpieczne, gdy pod nóżkami malucha będzie miękko.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty piankowej? Na certyfikaty – między innymi certyfikat europejski CE czy obecność badań certyfikujących SGS. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że mata piankowa wykonana jest z substancji wolnych od toksycznych ftalanów czy formamidu. Ten ostatni może powodować podrażnienia skóry oraz innego rodzaju alergie u dziecka. Specjaliści uważają również, że formamid może zwiększać ryzyko powstawania nowotworów.

Mata edukacyjna z funkcją kojca

Kolejnym rodzajem maty dla dzieci jest mata edukacyjna z funkcją kojca, która ma odpinane boki. Mata posiada również poduszkę ułatwiającą maluchowi leżenie na plecach. Najczęściej maty edukacyjne są w żywych kolorach, dzięki czemu dziecko chętnie bawi się zabawkami, grzechotkami, gryzaczkami czy lusterkami przyczepionymi do maty.

Podczas gdy mata piankowa wykonana jest (jak sama nazwa wskazuje) z pianki, mata z funkcją kojca posiada gruby, izolujący materiał. Dzięki temu maluch może bawić się na podłodze i nie marznie. Całość stworzona jest z miękkich, dobrej jakości, kolorowych materiałów.

Warto też wspomnieć o poduszce dołączanej do niemal każdej maty edukacyjnej. Może być ona stosowana jako stabilizator w wózkach oraz fotelikach samochodowych. Położona na macie wzmacnia rozwijające się mięśnie karku, pleców czy małych ramionek dziecka.

Zobacz także:
Która zabawka jest najbardziej adekwatna do wieku smyka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)