POLECAMY

Mamo nie chcę mleka ani sera!

Zauważyłaś, że maluch po wypiciu mleka, zjedzeniu lodów, sera lub innych pokarmów mlecznych ma bóle brzuszka lub wzdęcia.
Zauważyłaś, że maluch po wypiciu mleka, zjedzeniu lodów, sera lub innych pokarmów mlecznych ma bóle brzuszka lub wzdęcia. Dokuczają mu gazy i burczenie w brzuchu . Po pewnym czasie dziecko wykazuje wyraźną niechęć do mleka.

Czy to grymaszenie dziecka czy choroba? Czy jest to alergia na białka mleka krowiego? Najprawdopodobniej jest to nietolerancja laktozy. Nie jest to choroba alergiczna. Jednak jej niektóre objawy przypominają uczulenie na białka mleka.

Mamo nie chcę mleka ani sera!

Laktoza - cukier złożony, który występuje w mleku i nadaje mu słodki smak.

Laktaza
- enzym trawienny, który rozkłada laktozę do postaci cukru prostego. Dopiero wtedy może być wchłaniany przez organizm.

Gdy dziecko cierpi na niedobór laktazy, laktoza nie jest całkowicie wchłaniana przez organizm. Nierozłożona laktoza drażni jelita, powodując dolegliwości trawienne.

Wrodzona nietolerancja laktozy
Jest to zaburzenie metaboliczne. Występuje bardzo rzadko. U dzieci z tą wadą, jest brak laktazy w kosmkach jelita. Jednym z objawów jest ciężka biegunka, która może prowadzić do odwodnienia. Dziecku nie można podawać żadnej, nawet najmniejszej ilości mleka.

Nabyta nietolerancji laktozy
Powstaje wówczas gdy nabłonek jelit zostanie zniszczony np. przez długotrwałą kurację antybiotykową. Powoduje to obniżenie zapasu laktazy i występowanie dolegliwości po spożyciu mleka. Najczęściej jest to stan przejściowy.

Dzieciom z nietolerancją laktozy podaje się preparaty, które zawierają naturalną laktazę (np. Laktosanol). Ułatwia to trawienie laktozy i umożliwia picie mleka – bogatego w wapń. Jeśli nietolerancji laktozy nie jest znacznie nasilona dziecko może pić niewielkie ilości kefiru lub mleka kwaśnego (zawierają mniej laktozy).

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)