Malowanie dyni - jak w prosty sposób udekorować dynię

Malowanie dyni fot. Adobe Stock
Malowane dynie są ozdobą domu jesienią. Samo malowanie dyni to świetna zabawa dla dorosłych i dzieci - warto zaopatrzyć się w farby w sprayu, farby akrylowe lub lateksowe. Możesz sięgnąć po próbki farb z marketów budowlanych - wtedy wybór kolorów jest ogromny.
Edyta Liebert / 26.10.2020 13:53
Malowanie dyni fot. Adobe Stock

Nie potrzeba dużego doświadczenia, zdolności artystycznych czy nawet wielu akcesoriów: malowanie dyni z dzieckiem to przede wszystkim zabawa - efekt murowany, i to przy wykorzystaniu zaledwie kilku farb po 2 zł, czy pędzelków lub zwykłych flamastrów.

Każda z prac plastycznych, w tym malowanie dyni farbami, wymaga odpowiedniego przygotowania: niezależnie od techniki malowania dyni i miejsca, koniecznie zabezpiecz teren - pokój, balkon, taras, trawnik czy kostkę brukową. Najlepiej zrobić to kartonem lub folią. Dobrze, jeśli posiadacie specjalne miejsce, jak np. warsztat czy piwnicę (dobrze doświetloną), w których możecie bez obaw tworzyć artystyczne dynie.

Przydadzą się też specjalne fartuszki oraz rękawiczki. Dzieci nie powinny wdychać zbyt długo oparów z farb, więc jeśli malowanie dyni odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu zadbaj o to, by nie trwało to np. całe popołudnie. To samo tyczy się przyklejania ozdób klejem na gorąco - miej na uwadze, że takie specyfiki mają nieprzyjemny zapach, od którego może rozboleć głowa. 

Malowanie dyni na pastelowo

Malowana dynia nie musi być pstrokata, krzykliwa - jeśli dzieci chcą mieć odrobinę frajdy, a ty pożytku z całego artystycznego procederu, wybierz tez kolory farb do malowania dyni dla siebie. Sprawdzą się próbki farb akrylowych lub lateksowych z marketów budowlanych - barw jest mnóstwo, a najmilsze dla oka wydają nam się pastelowe barwy, które pięknie udekorują balkon, taras czy... pokój dziewczynki.

Koszt saszetki takiej farby to ok. 2 zł - pamiętaj, by sprawdzić jakie ma wykończenie (satynowe, matowe). Dobierz do nich srebrny, złoty, miedziany lub inny metaliczny spray koloryzujący. 

Pastelowe dyniefot. Adobe Stock

Dynia w wersji glamour

Trudno przejść obojętnie obok świecących dekoracji, a co dopiero złotej, białej, czarnej lub srebrnej dyni. Metaliczne wykończenia sprawiają, że dynia nabiera luksusowego charakteru, a i wnętrze prezentuje się bardziej glamour. Malowanie dyni na złoto lub np. odcień rose gold, najczęściej ogranicza się do użycia sprayu o takim wykończeniu. Pamiętaj, by zabezpieczyć teren! Cząsteczki aerozolu lubią osiadać na ścianach domu, meblach ogrodowych czy trawniku.

Dynia złota srebrnafot. Adobe Stock

Minimalistyczna dynia

Jeśli ani ty, ani twoja pociecha nie macie pomysłu na dynię, wystarczy wyciągnąć farbę i czarny marker i dorobić najprostszy, minimalistyczny malunek. Przyznaj sama - biała dynia prezentuje się elegancko, a dorysowana markerem mina to robota nawet dla kilkulatka. Zabawa prosta, a satysfakcjonująca - trudno, aby malowanie dyni poszło nie tak. 

Biała dynia ze zdobieniemfot. Adobe Stock

Malowanie dyni na kolorowo

Malowanie dyni na różne barwy sprawia, że każdy mały i duży artysta może dać upust wyobraźni. Róbcie kleksy, niech farba cieknie strużką po charakterystycznych liniach dyni. Dorysuj z dzieckiem oczy czy uśmiech, a niech cała dyni aż kipi kolorami - taki okaz na pewno spodoba się dzieciom bardziej, niż dynia pastelowa czy glamour. Minusem jest większy bałagan i koszt farb. 

Malowanie dyni na kolorowofot. Adobe Stock

Malowanie dyni flamastrami

Ani w głowie ci sprzątanie po młodym Picasso? Wręcz dziecku do ręki flamastry i markery - najlepiej nie te permanentne, a także marker kredowy w kolorze białym, by na pomarańczowym tle wyraźnie wybijały się oczy czy zęby dyni na Halloween. Malowanie dyni może przypominać ozdabianie pisanek - spójrz, jak prosty, geometryczny wzór służy temu warzywu.

Kolorowa dyniafot. Adobe Stock

Biała dynia z detalem

Kto powiedział, że malowanie dyni kończy się na użyciu farb, sprayu, flamastrów? Warto sięgnąć też po klej na gorąco i ozdoby. Znajdźcie razem koraliki, guziki czy kupcie w papierniczym sklepie niewielkie ozdoby, tematycznie powiązane z Halloween - np. pająki. Takie dodatki można z powodzeniem przykleić na klej typu kropelka czy klej na gorąco. Przyznaj, że ta dynia, choć jest w białym kolorze, prezentuje się najbardziej intrygująco. 

Dynia biała  ozdobionafot. Adobe Stock

Malowanie dyni - tęcza

Proste pomysły są często najlepszym rozwiązaniem - nie frustrują dzieci ani dorosłych, są łatwe w wykonaniu i prezentują się bez zarzutu. Jeśli odmiana dyni na to pozwala, warto technikę malowania dyni dostosować do jej kształtu. Dla przykładu: z dyni piżmowej wyczarujesz piękną, barwną tęczę, która będzie pozytywnym akcentem podczas jesiennych, nieco mrocznych dekoracji na Halloween. 

Tęcza z dynifot. Adobe Stock

Zainteresuje cię także: Ozdoby z dyni na HalloweenŚwiece z dyni na Halloween

Redakcja poleca

REKLAMA