POLECAMY

Lekcja muzyki dla najmłodszych

Chcesz wychować prawdziwego artystę? Jego naukę rozpocznij jak najwcześniej - bo maluchy kochają muzykę i świetnie się przy niej rozwijają.
Lekcja muzyki dla najmłodszych fot. Panthermedia

Nigdy nie jest za wcześnie na kontakt maluszka z muzyką. Dzieci, które miały okazję słuchać kojących dźwięków już w łonie mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet... pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem.

Gdy brzdąc zaczyna chodzić i wymawia pierwsze słowa, z upodobaniem zaczyna wydobywać dźwięki z różnych przedmiotów. To są jego pierwsze kontakty z „instrumentami”, które polegają np. na uderzaniu łyżką w pokrywkę garnka, potrząsaniu grzechotką, czy nasłuchiwaniu, jak krople deszczu uderzają o szybę. Kontakt z muzyką ma ogromne znaczenie dla rozwoju smyka. Sprawdź, jak go wspomagać.

Zawieś przy łóżku karuzelkę
Najpierw jednak sprawdź, czy wszystkie jej elementy są mocno przytwierdzone, by nic nie spadło do łóżeczka. Niech będzie z łagodną, cichą melodią lub taką, do której możesz wgrać wybraną przez ciebie muzykę.

Chroń malucha przed hałasem
Zanim kupisz grającą zabawkę, sprawdź czy nie jest zbyt głośna. A zabierając malca w głośne miejsce (na koncert czy mecz siatkówki) załóż mu ochronniki na uszy,

Zachęcaj do śpiewu
Niektóre dzieci uwielbiają popisy wokalne. Warto je uwiecznić kamerą, telefonem komórkowym albo odtwarzaczem. Będą świetną pamiątką.

Kup proste instrumenty muzyczne
Bębenek, tamburyno, cymbałki, kastaniety, talerze, marakasy, piszczałki... Jest mnóstwo intrumentów, które bez wysiłku „obsłuży” twój mały muzyk. Zachęcaj dziecko, by na nich grało, albo zagrajcie na nich razem.

Proponuj zabawy rytmiczne
Wybór jest ogromny: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Baloniku mój malutki...”, „Kółko graniaste...”, „Jadą, jadą misie...”. Takie zabawy to mnóstwo radości, nauki i...śmiechu. Poza tym znają je wszyscy – babcia, dziadek, ciocie i wujkowie. Malec nie chce iść do łazienki umyć ząbki? Włącz marsz Radetzky’ego i tryumfalnie, głośno tupiąc, wmaszerujcie po szczoteczkę i pastę.

Słuchajcie bajek na CD
Włącz koniecznie malca w aktywne słuchanie, np. klaszcz z nim, zachęcaj, by śpiewał po swojemu piosenki z płyty lub naśladował głosy bohaterów z bajki. Świetną okazją do tego jest podróż samochodem. W ciągu dnia włączaj maluchowi bajki ze skocznymi, wesołymi piosenkami dla dzieci, a przed snem wybieraj spokojne, najlepiej wierszowane historie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)