Małe dziecko nie powie, gdy coś zaczyna się dziać z jego zdrowiem i są tego dwa powody: albo jest zbyt małe i jeszcze nie potrafi mówić, albo samo nie wie, co mu dolega.
Kupka – jest tym, co jemy
Każdy kał zawiera:
- Około 10% niestrawionych resztek pokarmu.
- Około 75% wody.
- Około 15% bakterii – w większości są to bakterie niegroźne dla człowieka.
Regularność
Regularne wypróżnianie ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Wydalanie powinno odbywać się 1-2 razy na dobę. Do zaburzeń nie zalicza się większej ilości wypróżnień w ciągu doby, ani wydalania, co dwa dni, pod warunkiem, że konsystencja stolca jest prawidłowa (nie za twarda, nie za wodnista).
Polecamy: Co oznacza krew w kale?
U niemowląt kupka jest zjawiskiem szczególnie obserwowanym, bo tak wiele może powiedzieć rodzicom o zdrowiu ich dziecka.
Żółta, żółtobrązowa, żółtopomarańczowa, żółtozielona, to odcienie kupki w pierwszych tygodniach życia malucha. Przyczyną takiego rodzaju stolca jest spożywanie przez malucha jedynie mleka matki. Dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym, robią kupki jasnożółte, jasnobrązowe i mają bardziej stałą konsystencję. Sztuczne karmienie częściej prowadzi do zaparć.
Zielono mi, czyli zielone kupki u dziecka
W pierwszych dniach życia dziecko wydala z siebie smolistą, zielonoczarną substancję, zwaną smółką. Nie jest to niepokojący objaw, a wręcz dobra wiadomość. Oznacza to, że jelita dziecka funkcjonują prawidłowo.
Podobną barwę będą stolce u dzieci, których mieszanka mleczna jest wzbogacona w żelazo, bądź maluch otrzymuje witaminy w kroplach z dodatkiem żelaza.
Wygląd i kolor
Kolor i wygląd kupek dziecka, w większości zależy od tego, co zjadł maluch lub jego mama, gdy karmi piersią. Zanim wpadniemy w panikę, będziemy poszukiwać informacji bądź od razu pędzić do lekarza, na spokojnie zastanówmy się, co ostatnio dawaliśmy dziecku do jedzenia.
- Czerwony kolor – buraczki.
- Zielony kolor – szpinak.
- Czarne kłaczki – banany.
- Małe, ciemne kuleczki – jagody lub rodzynki.
- Zielone kuleczki – groszek.
- Żółte kuleczki – kukurydza.
- Ziarenka – pomidory, arbuz lub ogórki, których pestek nie usunęliśmy.
Czytaj też: Korzystanie z nocnika – jak wytłumaczyć to dziecku?
Przyczyną pojawiania się w stolcu większych części jest niedokładne gryzienie i niedojrzały układ pokarmowy, który nie przetwarza wszystkiego tylko wydala w całości. Zmiany niespotykane, dziwne i niezdiagnozowane mogą być przyczyną, zawartości w pokarmach sztucznych dodatków i barwników. Dzieci nie powinny ich spożywać.
W przypadku, gdy kupka dziecka jest bardzo wodnista, strzelająca, zielona, z dodatkiem śluzu, ropy i krwi, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Stolec ciemnozielony może świadczyć o alergii pokarmowej.