Bliźniacze ciąże jednojajowe występują ze stałą częstotliwością w ilości 0,4% na całym świecie. W Polsce stanowią one około 1% wszystkich ciąż / fot. Shutterstock

Kupki niemowlaka – co mówią o zdrowiu dziecka?

Kupka dziecka to bezcenna informacja, która może wiele powiedzieć rodzicom o zdrowiu ich maluszka. Kiedy nagle zmienia kolor, możemy zareagować na dwa sposoby – spokojnie zbadać sprawę, lub wpaść w panikę. Rozwiązanie pierwsze jest znacznie zdrowsze. Kiedy stolec dziecka może budzić niepokój a kiedy jest tym, co zjemy?
/ 05.10.2011 16:07
Bliźniacze ciąże jednojajowe występują ze stałą częstotliwością w ilości 0,4% na całym świecie. W Polsce stanowią one około 1% wszystkich ciąż / fot. Shutterstock

Małe dziecko nie powie, gdy coś zaczyna się dziać z jego zdrowiem i są tego dwa powody: albo jest zbyt małe i jeszcze nie potrafi mówić, albo samo nie wie, co mu dolega.

Kupka – jest tym, co jemy

Każdy kał zawiera:

  • Około 10% niestrawionych resztek pokarmu.
  • Około 75% wody.
  • Około 15% bakterii – w większości są to bakterie niegroźne dla człowieka.

Regularność

Regularne wypróżnianie ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Wydalanie powinno odbywać się 1-2 razy na dobę. Do zaburzeń nie zalicza się większej ilości wypróżnień w ciągu doby, ani wydalania, co dwa dni, pod warunkiem, że konsystencja stolca jest prawidłowa (nie za twarda, nie za wodnista).

Polecamy: Co oznacza krew w kale?

U niemowląt kupka jest zjawiskiem szczególnie obserwowanym, bo tak wiele może powiedzieć rodzicom o zdrowiu ich dziecka.

Żółta, żółtobrązowa, żółtopomarańczowa, żółtozielona, to odcienie kupki w pierwszych tygodniach życia malucha. Przyczyną takiego rodzaju stolca jest spożywanie przez malucha jedynie mleka matki. Dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym, robią kupki jasnożółte, jasnobrązowe i mają bardziej stałą konsystencję. Sztuczne karmienie częściej prowadzi do zaparć.

Zielono mi, czyli zielone kupki u dziecka

W pierwszych dniach życia dziecko wydala z siebie smolistą, zielonoczarną substancję, zwaną smółką. Nie jest to niepokojący objaw, a wręcz dobra wiadomość. Oznacza to, że jelita dziecka funkcjonują prawidłowo.

Podobną barwę będą stolce u dzieci, których mieszanka mleczna jest wzbogacona w żelazo, bądź maluch otrzymuje witaminy w kroplach z dodatkiem żelaza.

Wygląd i kolor

Kolor i wygląd kupek dziecka, w większości zależy od tego, co zjadł maluch lub jego mama, gdy karmi piersią. Zanim wpadniemy w panikę, będziemy poszukiwać informacji bądź od razu pędzić do lekarza, na spokojnie zastanówmy się, co ostatnio dawaliśmy dziecku do jedzenia.

  • Czerwony kolor – buraczki.
  • Zielony kolor – szpinak.
  • Czarne kłaczki – banany.
  • Małe, ciemne kuleczki – jagody lub rodzynki.
  • Zielone kuleczki – groszek.
  • Żółte kuleczki – kukurydza.
  • Ziarenka – pomidory, arbuz lub ogórki, których pestek nie usunęliśmy.

Czytaj też: Korzystanie z nocnika – jak wytłumaczyć to dziecku?

Przyczyną pojawiania się w stolcu większych części jest niedokładne gryzienie i niedojrzały układ pokarmowy, który nie przetwarza wszystkiego tylko wydala w całości. Zmiany niespotykane, dziwne i niezdiagnozowane mogą być przyczyną, zawartości w pokarmach sztucznych dodatków i barwników. Dzieci nie powinny ich spożywać.

W przypadku, gdy kupka dziecka jest bardzo wodnista, strzelająca, zielona, z dodatkiem śluzu, ropy i krwi, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Stolec ciemnozielony może świadczyć o alergii pokarmowej.