POLECAMY

Rozplanuj wydatki na Pierwszą Komunię dziecka krok po kroku!

Podpowiadamy, jak zorganizować idealne przyjęcie pierwszokomunijne nie wpadając w kłopoty finansowe!
Rozplanuj wydatki na Pierwszą Komunię dziecka krok po kroku! fot. Fotolia

Dlaczego na organizację Pierwszej Komunii wydajemy coraz więcej pieniędzy?

Choć Pierwsza Komunia dziecka powinna skupiać się na sferze duchowej, większość rodziców stara się przygotować z tej okazji niezapomniane przyjęcie. Komunijna gorączka zazwyczaj oznacza organizację spotkania rodzinnego kosztującego od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Taki wydatek często wiąże się z koniecznością brania pożyczek lub zaciągania kredytów, które w późniejszym czasie stają się poważnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Jak temu zaradzić? Najważniejsze to przygotować odpowiednio wcześniej kosztorys, który uwzględni wszystkie wydatki.

Ile średnio wydajemy na Pierwszą Komunię dziecka?

  • Sukienka lub garnitur wraz z butami dla dziecka – ok. 300 zł
  • Pamiątkowe zdjęcia - ok. 150 zł
  • Nowe ubrania dla rodziców – ok. 700 zł
  • Wizyta u fryzjera – ok. 100 zł.
  • Organizacja obiadu w restauracji – ok. 100-150 zł za osobę
Oprócz powyższych kosztów należy doliczyć ok. 300 zł na inne, drobne wydatki. Niektóre z nich da się ograniczyć, ale nawet zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, komunijne przyjęcie zwykle kosztuje od 3000 do 3500 zł.

Jak zaplanować wydatki? Instrukcja krok po kroku:

1. Kamerzysta i fotograf

Dobrym ruchem jest rezygnacja z usług kamerzysty i fotografa. Pozwoli to zaoszczędzić minimum kilkaset złotych. Wynajętego specjalistę łatwo zastąpić członkiem rodziny posiadającym profesjonalny aparat cyfrowy.

2. Przyjęcie dla rodziny

Od kilku lat coraz popularniejsze staje się organizowanie przyjęć w lokalu lub restauracji. A przecież jest tyle innych opcji! Przede wszystkim miejscem spotkania może być twój własny dom. Jeśli jednak nie masz w nim zbyt wiele przestrzeni, pomyśl o organizacji przyjęcia w ogrodzie.

3. Poczęstunek dla gości

Przygotowanie posiłku wspólnie z rodziną może wydatnie przyczynić się do ratowania domowego budżetu. Ewentualne zatrudnienie firmy cateringowej również będzie tańsze od spotkania w restauracji.

4. Prezenty dla dziecka

Nie trzeba dawać dziecku na komunię drogich prezentów, by było szczęśliwe. Być może krokiem w dobrą stronę jest złożenie się wspólnie z rodziną na jedną starannie wybraną, droższą rzecz, która będzie służyć dziecku przez lata.

5. Oszczędzaj odpowiednio wcześniej

Choć wymaga to silnej woli, najlepszą możliwością zorganizowania przyjęcia bez wpadnięcia w spiralę długów jest oszczędzanie. Jeśli co miesiąc będziesz odkładać określoną sumę pieniędzy, po pewnym czasie będziesz dysponować kwotą, która pozwoli na organizację spotkania z rodziną.

Dowiedz się więcej:

na podstawie informacji prasowej Eurobank
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)