Forma kalendarza rodzinnych uroczystości
Na początku każdego roku wspólnie – całą rodziną zaznaczcie w kalendarzu ważne dla was daty. Rodzice powinni opisać każdą czerwoną kartkę świąteczną. Opowiedzcie szczególnie małym dzieciom o tradycjach związanych z tym świętem i o wydarzeniu, na pamiątkę którego zostało ono ustanowione.
Wpiszcie do kalendarza daty urodzin i imienin członków rodziny, rocznice ślubów, nie zapomnijcie też o tych członkach rodziny, którzy odeszli – zaznaczcie w kalendarzu rocznice śmierci i imienin bliskich zmarłych. Możecie też zaznaczyć ważne wydarzenia rodzinne, plany wakacyjne.
Można też zrobić tak, by każdy z członków rodziny przygotował kilka ważnych dat z nim związanych w formie zagadki słownej lub obrazkowej, pozostali członkowie będą zgadywać.
Co wpisać do kalendarza rodzinnych uroczystości
Poza datami oczywistymi, związanymi z wyżej wymienionymi uroczystościami rodzinnymi, można w kalendarzu zaznaczyć:
1. terminy przyjazdów i wyjazdów rodzica, który pracuje za granicą,
2. terminy wyjazdów służbowych,
3. wizyty lekarskie,
4. rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, daty egzaminów, które dzieci będą zdawać w tym roku,
5. ustalony wcześniej harmonogram prac domowych, np. zaplanowane na tydzień malowanie mieszkania, remont łazienki, wymianę mebli, itp.,
6. ustalane z dziećmi na bieżąco terminy związane np. z czytaniem książek, występami dzieci.
Polecamy: Czy poradzę sobie w roli ojca
Dzieci, szczególnie młodsze, mogą chcieć zapisywać w kalendarzu daty związane z ważnymi wydarzeniami w ich życiu: pierwsza wizyta u fryzjera, dzień, w którym wypadł pierwszy ząb, dzień, w którym po raz pierwszy dziecko samo spało lub poszło do przedszkola.
Taki kalendarz to również świetny sposób na zapis obserwacji zmian zachodzących w rozwoju najmłodszego członka rodziny – rodzeństwo z pewnością będzie chciało zapisywać takie informacje jak pierwszy krok, pierwsze słowo brata/siostry.
Rodzinny kalendarz, kiedy przejrzycie go pod koniec roku, sprawi, że wiele radosnych chwil powróci we wspomnieniach.
Czytaj także: Skala Apgar - ocena stanu zdrowia noworodka