Tak jak u osób bez wad genetycznych, otyłość u osób z zespołem Downa może prowadzić do wielu poważnych chorób. Wyjątkowo ważne jest więc, żeby zapobiegać nadwadze już od najmłodszych lat, stosując odpowiednią dietę i nie zapominając o aktywności fizycznej.
Jakie skutki może nieść ze sobą nadmiar kilogramów?
Rozwój zespołu metabolicznego
U osób otyłych zaburzona jest gospodarka lipidowa. Oznacza to podwyższony poziom całkowitego cholesterolu w organizmie, co może skutkować rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład miażdżycy, udaru i zawału. Wyższe bywają także wartości cukru we krwi w teście obciążenia glukozą. Badanie to stosuje się w diagnostyce cukrzycy, a taki wynik (hiperglikemia) może być przyczyną wystąpienia cukrzycy. Co więcej, zakłócenie gospodarki lipidowej i poziomu cukru to wyższe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego. Zespół ten może powodować wiele chorób krążenia, przyczyniając się tym samym do przedwczesnego zgonu.
Bezdech senny
Bezdech senny pojawia się u osób z nadwagą, kiedy mięśnie przełyku wiotczeją i opadają, powodując utrudniony przepływ powietrza, a w konsekwencji problemy z oddychaniem podczas snu. Skutkiem bezdechu sennego jest powtarzające się niedotlenienie. Od niego nietrudno już dojść do poważnych chorób jak uszkodzenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca.
Polecamy: Otyłość oporna na leczenie – zbadaj hormony tarczycy
Rozwój miażdżycy
Nadmiar kilogramów u osób z zespołem Downa może być również przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy. W przypadku tej choroby ograniczeniu ulega przepływ krwi przez tętnice, mogąc powodować niedokrwienie naczyń we wszystkich narządach.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby przypomina choroby wątroby spotykane u osób nadużywających alkohol, jednak w tym przypadku przyczyną choroby jest nadmierna ilość tłuszczu, której organ nie może przetworzyć. Powikłania obejmują między innymi włóknienie, marskość, a nawet raka wątroby.
Choroby zwyrodnieniowe stawów
Nadwaga i otyłość powodują nadmierne obciążenie stawów, którego skutkiem często bywa choroba zwyrodnieniowa stawów. Dolegliwość ta dotyka najczęściej stawów biodrowych i kolanowych, powodując ich bóle, obrzęki i zniekształcenia.
Przeczytaj też: Otyłość a choroby
Na podstawie poradnika dla rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa „Dieta – problem dużej wagi”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”