POLECAMY

Jakie są skutki otyłości u dzieci z zespołem Downa?

Zespół Downa obejmuje wiele różnych dolegliwości. Jedną z nich jest skłonność do nadmiernego przybierania na wadze. Nadwaga to nie tylko kilka kilogramów więcej – może stanowić bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia, powodując na przykład cukrzycę i choroby układu krążenia. Co jeszcze grozi otyłej osobie z zespołem Downa?
Jakie są skutki otyłości u dzieci z zespołem Downa?

Tak jak u osób bez wad genetycznych, otyłość u osób z zespołem Downa może prowadzić do wielu poważnych chorób. Wyjątkowo ważne jest więc, żeby zapobiegać nadwadze już od najmłodszych lat, stosując odpowiednią dietę i nie zapominając o aktywności fizycznej.

Jakie skutki może nieść ze sobą nadmiar kilogramów?

Rozwój zespołu metabolicznego

U osób otyłych zaburzona jest gospodarka lipidowa. Oznacza to podwyższony poziom całkowitego cholesterolu w organizmie, co może skutkować rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład miażdżycy, udaru i zawału. Wyższe bywają także wartości cukru we krwi w teście obciążenia glukozą. Badanie to stosuje się w diagnostyce cukrzycy, a taki wynik (hiperglikemia) może być przyczyną wystąpienia cukrzycy. Co więcej, zakłócenie gospodarki lipidowej i poziomu cukru to wyższe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego. Zespół ten może powodować wiele chorób krążenia, przyczyniając się tym samym do przedwczesnego zgonu.

Bezdech senny

Bezdech senny pojawia się u osób z nadwagą, kiedy mięśnie przełyku wiotczeją i opadają, powodując utrudniony przepływ powietrza, a w konsekwencji problemy z oddychaniem podczas snu. Skutkiem bezdechu sennego jest powtarzające się niedotlenienie. Od niego nietrudno już dojść do poważnych chorób jak uszkodzenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca.

Polecamy: Otyłość oporna na leczenie – zbadaj hormony tarczycy

Rozwój miażdżycy

Nadmiar kilogramów u osób z zespołem Downa może być również przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy. W przypadku tej choroby ograniczeniu ulega przepływ krwi przez tętnice, mogąc powodować niedokrwienie naczyń we wszystkich narządach.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby przypomina choroby wątroby spotykane u osób nadużywających alkohol, jednak w tym przypadku przyczyną choroby jest nadmierna ilość tłuszczu, której organ nie może przetworzyć. Powikłania obejmują między innymi włóknienie, marskość, a nawet raka wątroby.

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Nadwaga i otyłość powodują nadmierne obciążenie stawów, którego skutkiem często bywa choroba zwyrodnieniowa stawów. Dolegliwość ta dotyka najczęściej stawów biodrowych i kolanowych, powodując ich bóle, obrzęki i zniekształcenia.

Przeczytaj też: Otyłość a choroby

Na podstawie poradnika dla rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa „Dieta – problem dużej wagi”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)