Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Przyczyny otyłości u dzieci z zespołem Downa

Otyłość to jeden z wielu objawów, jakie występują u dzieci z zespołem Downa. Jakie są jej przyczyny? Okazuje się, że nadmiar kilogramów może być spowodowany nie tylko czynnikami genetycznymi, ale także nadopiekuńczością rodziców osób z zespołem Downa.
/ 26.04.2012 09:36
Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Otyłość spotykana jest u ponad 30% osób z zespołem Downa. Chociaż noworodki dotknięte tą wadą genetyczną ważą zwykle mniej niż ich zdrowi rówieśnicy, a następnie rosną wolniej i mniej, już po trzecim roku życia następuje u nich bardzo szybki przyrost wagi.

Dlaczego jednak zespół Downa tak często wiąże się z otyłością? Oprócz prostego wyjaśnienia związanego z predyspozycją genetyczną, ma na to wpływ także wiele innych czynników.

Zaburzenia poziomu leptyny

Leptyna jest hormonem wytwarzanym głównie przez komórki tłuszczowe. Dostarcza do mózgu informacje o tym, że jesteśmy najedzeni. Przy zmniejszonej ilości wydzielanej leptyny lub gdy organizm nie odpowiada prawidłowo na obecność hormonu. W związku z tym dotknięci zespołem Downa nie otrzymują informacji o sytości. Skutkuje to zwiększonym spożyciem pokarmów, co prowadzi do nadwagi i otyłości.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest narządem odpowiedzialnym za produkcję hormonów regulujących procesy metaboliczne w organizmie. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym wytwarza ich ona mniej, co może powodować obniżenie wskaźnika podstawowej przemiany materii. Skutkiem jest przyrost wagi. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej to także przyczyna między innymi obrzęków, problemów skórnych i złego nastroju.

Stosowanie smakołyków jako nagród

Tak samo jak u zdrowych dzieci, choć może z nasiloną częstotliwością, rodzice osób z zespołem Downa nieraz nagradzają je za dobrze wykonane zadania lub odpowiednie zachowanie słodyczami czy wizytą w ulubionej restauracji. Zdarzają się też próby przekupienia dzieci smakołykiem. Warto pamiętać, że takie postępowanie może wywołać silne skojarzenie niezdrowego jedzenia z wielką przyjemnością.

Polecamy: Dziecko z zespołem Downa - trudna, ale piękna miłość

Skłonności do zachowań negatywnych

Im starsze są dzieci z zespołem Downa, tym częściej objawiają się u nich tendencje do zachowań negatywnych i buntowniczych. Zdarza się też, że są nieposłuszne i ciężko skłonić je do zgody, szczególnie w momentach zdenerwowania. Takie zachowania mogą więc utrudniać próby przekonania dziecka do wyboru odpowiedniej żywności czy aktywności fizycznej, skutecznie zniechęcając rodziców do wprowadzenia zasad zdrowego odżywiania.

Mała aktywność fizyczna

Jeśli tylko nie istnieją szczególne przeciwwskazania medyczne, osoby z zespołem Downa nie powinny ograniczać swojej aktywności fizycznej. Szczególną uwagę powinni zwracać na to rodzice, którzy często mają tendencję do chronienia dzieci przed nadmiernym wysiłkiem z obawy o ich zdrowie.

Przeczytaj: Zespół Downa - gdzie szukać pomocy?

Na podstawie poradnika dla rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa „Dieta – problem dużej wagi”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)