Jak zbić gorączkę fot. Fotolia

Jak zbić gorączkę u dziecka: 5 sposobów na obniżenie temperatury

Jak pomóc dziecku, które ma wysoką temperaturę, a mu nie zaszkodzić? Dowiedz się, kiedy konieczna jest wizyta w szpitalu lub wezwanie pogotowia.
Agata Bernaciak / 02.10.2019 13:39
Jak zbić gorączkę fot. Fotolia

Zbyt wysoka temperatura wyczerpuje i może prowadzić do komplikacji (m.in. drgawek), dlatego jeśli przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) trzeba ją obniżać. Jak to robić?

Zapytałyśmy o to pediatrę, dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, konsultanta wojewódzkiego ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Na skróty:

1. Leki przeciwgorączkowe

Najmłodszym dzieciom podaje się paracetamol. U dzieci powyżej 3. miesiąca życia można stosować także ibuprofen. Niemowlętom najwygodniej zaaplikować lek w czopku (chyba, że mają biegunkę), starszym – w syropie (chyba, że wymiotują).

Czasem zdarza się, że leki działają zbyt krótko. Lepiej nie przekraczać wówczas zalecanej dawki na własną rękę, lecz stosować na zmianę leki z dwóch różnych grup (np. najpierw podać paracetamol, a po czterech godzinach ibuprofen).

Przy takim postępowaniu łączy się skuteczność obydwu specyfików, a skutki uboczne się nie kumulują, bo między kolejnymi dawkami jednego leku zachowany jest bezpieczny odstęp.

2. Kąpiel

Obniża temperaturę szybko i skutecznie (niestety, nie na długo). Rozpalonego dziecka nie można jednak ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami.

Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, a dopiero potem stopniowo dolewać odrobinę chłodniejszą wodę.

3. Ubranie i kołderka

Rozpalone ciało musi mieć możliwość oddania ciepła otoczeniu, dlatego ubierz dziecko w lekką piżamkę i przykryj cienkim kocykiem albo samą poszewką.

Temperatura pokoju powinna być taka jak zazwyczaj (20–22°C). Uważaj jednak na przeciągi i podczas wietrzenia zabieraj malca do innego pokoju.  

Uwaga! Nie wkładaj do wanny dziecka, które ma dreszcze. Wcześniej podaj mu leki przeciwgorączkowe. Nie rób również tego na siłę, bo stres i płacz osłabiają, a poza tym pogarszają i tak kiepskie samopoczucie malca.

4. Okłady

Są skuteczne, jednak działają wolniej i krócej niż kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik, itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka.

Okłady często wymieniaj. Możesz także owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Gdy temperatura spadnie, osusz go dokładnie i przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).

5. Picie

Picie nie tylko pomaga obniżyć temperaturę, ale także zapobiega odwodnieniu. Niemowlę jak najczęściej karm piersią, możesz także dopajać je wodą, herbatką lub sokami (jeśli nie ma biegunki). Starszemu malcowi możesz podawać napój butelką ze smoczkiem.

Napoje powinny być letnie, a nie zimne, bo zbyt duża różnica temperatur nie jest korzystna. Jeśli dziecko nie chce pić, trzeba jechać z nim do szpitala, zanim pojawią się sygnały poważnego odwodnienia (brak moczu i łez, wiotka skóra, apatia, u niemowląt zapadnięte ciemiączko).

Źródło: na podstawie tekstu Beaty Turskiej zamieszczonego w magazynie "Mamo to ja"

Zobacz także:Jakie są objawy przeziębienia?Skuteczne sposoby na przeziębienie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/15.02.2019 14:29
Okład na czoło? Co za bzdura! Absolutnie nie wolno robić okładu na czoło. Ta pani dr chyba nie aktualizuje swojej wiedzy medycznej. Nie wolno tego robić.
/06.02.2015 03:33
Bardzo dziekuje
/16.10.2014 11:32
nwm co to bendzie
POKAŻ KOMENTARZE (2)