Czym różni się zachowanie chłopców od dziewczynek?
Dziewczynki przeważnie szybciej od chłopców zaczynają mówić, a w szkole lepiej radzą sobie z nauką czytania i języków obcych. Piszą też ładniejsze wypracowania, łatwiej opanowują gramatykę i ortografię. Małe kobietki wolą na ogół spokojne zabawy, np. godzinami przebierają lalki.Chłopcy z kolei lepiej od koleżanek radzą sobie z zadaniami matematycznymi, co wymaga umiejętności myślenia abstrakcyjnego. Z reguły są także bardziej ruchliwi i hałaśliwi. Szaleją, bawiąc się w berka, kopiąc piłkę, jeżdżąc na rowerze czy rolkach.
Skąd biorą się te różnice między płciami?
Zdaniem psychologów, po części jest to kwestia odmiennej budowy mózgu i działania innych hormonów. Przeważające znaczenie ma jednak wpływ otoczenia, które w zależności od płci dziecka inaczej stymuluje jego rozwój.Czy wychowywanie dziewczynki na dziewczynkę i chłopca na chłopca jest właściwe?
Zdaniem psychologów, niezupełnie. Dziewczynce może ono utrudniać rozwijanie uzdolnień uznawanych za typowo męskie (np. w dziedzinie matematyki), chłopcu zaś tych, które są uważane za typowo kobiece (np. nie nauczy się gotować). Dlatego, twierdzą specjaliści, zamiast skupiać się na podkreślaniu odmienności, starajmy się po prostu zapewnić wszechstronny rozwój dziecku.Jak wychowywać dzieci, by nie podcinać im skrzydeł?
Wychowanie dziewczynki:- Wymagaj od córki tyle samo, co od jej brata - mała pomaga ci w domowych obowiązkach? Tego samego oczekuj od syna. Zmywanie naczyń to obowiązek bez podziału na role płci.
- Nie zabraniaj córce wspinać się po drabinkach na placu zabaw - niech dziewczynka mierzy się z trudnościami!
- Nie każ jej chodzić w sukience z falbankami, gdy lepiej czuje się w sportowych strojach - jeśli nawet, twoim zdaniem, ubrana dziewczęco wygląda wdzięczniej, nie powinna myśleć, że wygląd jest najważniejszy.
- Nie naciskaj, aby na balu wystąpiła w roli księżniczki, gdy woli być piratem - niech czuje się szczęśliwa, wcielając się w taką postać, jaką podsuwa jej własna wyobraźnia.
- Też potrzebuje pieszczot - pamiętaj, że to twoja bliskość warunkuje jego charakter i to, jakim w przyszłości będzie partnerem
- Daj synowi szansę na zabawę "zabawkami dla dziewczynek" - gdy malec zamarzy o lalce nie tłumacz, że to babska zabawka. Przecież opiekowanie się lalką przygotowuje nie tylko do pełnienia roli mamy, ale i taty.
- Nie mów synkowi, że „mazgai się jak baba", gdy stłucze kolano - chłopcom wolno płakać tak samo, jak dziewczynkom, to nic wstydliwego. Każdy ma prawo do wyrażania swoich emocji!
- Nie narzucaj mu, że musi być wojownikiem, który nie boi się oddać koledze - przecież o męskości wcale nie świadczy skłonność do agresji, a wrażliwość nie jest cechą wyłącznie kobiecą.
- Nie reaguj paniką, że malec „niewieścieje" (bo chce założyć np. różowe kalosze) - choć ten kolor zwyczajowo przyporządkowany jest dziewczynkom, chłopcom też ma prawo się podobać.
Dowiedz się więcej o wychowaniu dziecka:
15 sposobów na wychowanie optymisty
Jak wychować sportowca?
5 sposobów na wychowanie małego czytelnika
Jak wychować sportowca?
5 sposobów na wychowanie małego czytelnika
napisane na podstawie tekstu autorstwa Anny Leo-Wiśniewskiej/Przyjaciółka