Jak ważne są szczepienia zalecane?

Jak ważne są szczepienia zalecane?
Nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak ważne są szczepienia obowiązkowe. Jednak rodzice coraz częściej zastanawiają się nad szczepieniami zalecanymi. Czy warto zaszczepić nasze dziecko tego typu szczepionką?
/ 01.12.2017 15:20
Jak ważne są szczepienia zalecane?

Na rynku jest wiele szczepionek, w skład których wchodzą szczepionki zalecane. Producenci prześcigają się w ich produkcji. Zachęcają ceną i jakością. Coraz częściej łączonych jest kilka szczepionek w jedną, dzięki czemu nie trzeba kłuć dziecka kilka razy. Dlaczego są one jednak płatne?

Szczepienia w polskim prawie

W Polsce sprawa szczepień jest uregulowana prawnie w Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Jest w nim umieszczona lista szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) zawartych w kalendarzu szczepień oraz zalecanych (płatnych). Program Szczepień Ochronnych dla dzieci jest aktualizowany co rok. Każde dziecko powinno otrzymać przewidziane dla niego w PSO szczepienia zalecane. Państwo jednak ich nie opłaca, dlatego też z poniesieniem kosztów muszą liczyć się rodzice.

Szczepienia zalecane to takie szczepienia, które umożliwiają szerszą ochronę przed chorobami zakaźnymi. W Polsce są to szczepienia płatne, natomiast w wielu krajach UE i USA są to szczepienia obowiązkowe (bezpłatne).

Jeśli zastosujemy szczepionki zalecane, zapewnimy dziecku ochronę przeciwko wszystkim możliwym patogenom, przeciwko którym możemy. Wykorzystamy każdą możliwą szansę na walkę z bakteriami czy wirusami.

Przed czym chronią szczepienia zalecane?

Szczepienia zalecane to szczepienia zapobiegające takim chorobom jak: biegunki rotawirusowe (podawana jednorazowo w pierwszych tygodniach życia dziecka), wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A (dawka jednorazowa), grypa (dawka jednorazowa podawana co roku w okresie jesienno -zimowym), kleszczowe zapalenie mózgu (dawka jednorazowa), ospa wietrzna (dawka jednorazowa) oraz zakażenia wywołane przez pneumokoki (jedna do trzech dawek w zależności od wieku dziecka w momencie szczepienia) i meningokoki (dwie dawki).

Przeczytaj: Które szczepienia są obowiązkowe?

Czy to się w ogóle opłaca?

Zaszczepienie dziecka szczepieniami zalecanymi, czyli tymi spoza podstawowego kalendarza szczepień, pomimo że kosztowne, jest jednak opłacalne. Leczenie z powodu zakażenia którymś z patogenów, przeciwko którym istnieją szczepionki zalecane, może kosztować dużo więcej, a przede wszystkim może upośledzić zdrowie Twojego dziecka. Obecnie w zależności od firmy farmaceutycznej produkującej tego typu szczepionki koszt jednego szczepienia to 100-400 zł, powtarzane 3-6 razy.

Należy pamiętać, że szczepionki są przetestowane, otrzymały pozytywne opinie Ministerstwa Zdrowia i są traktowane jako bezpieczne. Skutki niepożądane i odczyny poszczepienne są po ich zastosowaniu minimalne.

Czytaj również: Encyklopedia zdrowia

Redakcja poleca

REKLAMA