POLECAMY

Intymność oczami dziecka

Czy przy dziecku można chodzić nago? Co robić, gdy smyk podejrzy seks rodziców? Jak uczyć malca wstydu? Poznaj odpowiedzi.
Intymność oczami dziecka fot. Panthermedia

Warto zachować umiar w eksponowaniu swojego ciała przed dziećmi– podkreślają psycholodzy. Bo choć nagość jest czymś całkiem naturalnym, to malec musi też poznać zasady intymności. A uczy się ich właśnie od rodziców.

Pokazuj granice

Możesz swobodnie kąpać się przy smyku czy wychodzić z łazienki w stroju Ewy. Ważne jednak by dziecko wiedziało, że są sytuacje, gdy rozbierać się można, ale są też takie, gdy robić tego nie wypada (np. w domu są goście). Nie przeocz również momentu, gdy twoja nagość zacznie pociechę krępować (malec będzie np. odwracał wzrok, widząc cię bez ubrania). Tak reagować może już sześciolatek. W tym okresie dziecko bowiem samo odczuwa już potrzebę intymności, którą trzeba uszanować.

Reaguj spokojnie

Szkrab zobaczył jak uprawiasz z mężem seks? Trudno. Nie panikuj, tylko spokojnie wyjaśnij, że rodzice czasem tak się mocno pieszczą, bo bardzo się kochają. Koniecznie też poproś dziecko, by na przyszłość pukało przed wejściem do waszej sypialni. Albo po prostu pamiętajcie, by przekręcać klucz w drzwiach. Malec przyjmie to naturalnie, szczególnie, gdy przedtem mu wytłumaczysz, że są chwile, gdy tatuś i mamusia chcą po prostu być sami.

Ucz zdrowego stosunku do ciała

Jeśli twoja nagość zaintryguje dziecko (smyk spyta np. dlaczego nie masz siusiaka), odpowiedz mu. Przedszkolakowi wystarczy krótkie wyjaśnienie („Kobiety są tak zbudowane”), bo na dokładniejsze przyjdzie czas później. Ważne, byś w żaden sposób nie przekazywała malcowi, że interesowanie się różnicami płciowymi czy własną cielesnością to coś złego. Dzieci powinny bowiem oswajać się ze swoim ciałem i lubić je, a nie wstydzić się go.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)