Dziecko - bohater odnosi sukcesy w nauce lub sporcie/ fot. Fotolia

Uczymy dziecko dobrych manier przez własny przykład

Dobre maniery to z pewnością coś, czego chcielibyśmy nauczyć nasze dziecko. Pamiętaj, że nigdy nie jest za wcześnie na ich naukę. Pokazywanie dziecku właściwych wzorców zachowania zacznij od codziennych sytuacji. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko dobrych manier.
/ 10.02.2012 13:10
Dziecko - bohater odnosi sukcesy w nauce lub sporcie/ fot. Fotolia

Pamiętaj, że nauka dobrych manier to czasami bardzo długi proces i wymaga czasu, ćwiczeń i wiele cierpliwości, które musisz okazać swojemu maluchowi. 

Naukę  rozpocznij powoli, nie „zasypując” dziecka wieloma zagadnieniami z dziedziny etykiety naraz. Jest naprawdę wiele rzeczy, które możesz wybrać z listy - witanie się z dorosłymi i z innymi dziećmi, żegnanie się, mówienie „dziękuję”, dzień dobry” i „ do widzenia”, a także właściwe zachowanie w miejscach publicznych czy podczas posiłków.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania?

Od czego zacząć naukę dobrych manier?

Pamiętaj, że ucząc swoje dziecko dobrych manier, to przede wszystkim ty dajesz malcowi dobry przykład. Twoje dziecko obserwuje twoje zachowanie, stosunek w jaki odnosisz się do innych, a także do samego dziecka. 

Ucząc dziecko dobrych manier, traktuj je zawsze z szacunkiem i jeśli jest grzeczne, chwal je za to. Gdy rozmawiacie, patrz maluchowi w oczy, uważnie zwracaj uwagę na to co mówi. To ważne, bo jeśli w trakcie rozmowy będziesz zajmowała się innymi rzeczami, dziecko poczuje się ignorowane. Traktuj z troską i szacunkiem rzeczy, które należą do malucha. Dzięki temu nauczysz dziecko poszanowania przedmiotów innych ludzi.

Gdy dziecko domaga się twojej uwagi, a ty akurat masz pełno obowiązków do wykonania, postaraj się grzecznie, łagodnym tonem wytłumaczyć maluchowi, że nie masz teraz czasu. Zaproponuj, by w tym czasie narysowało obrazek, czy pooglądało książeczkę. Twój ton wypowiedzi jest bardzo ważny!

Polecamy: Co zrobić, gdy dziecko zaczyna kląć?

Podczas każdej nadarzającej się okazji – spotkania rodzinnego, czy też  zwykłego spaceru - ucz dziecko posługiwania się uprzejmymi, grzecznościowymi zwrotami: „proszę”, „dziękuję” czy „przepraszam”. Im częściej twój maluch będzie słyszał takie słowa, tym szybciej wejdą mu w nawyk. Jeśli twojemu dziecku zdarza się powiedzieć do osoby dorosłej po imieniu, warto z nim o tym porozmawiać i wytłumaczyć mu, że nie wolno w ten sposób zwracać się do starszych. Podkreśl, że rozmawiając z dorosłymi, powinno używać różnych form grzecznościowych - „ciocia”, „wujek”, „pani” itp., które są wyrazem szacunku.

Polecamy: Klaps - porażka dorosłego

A co jeśli w odwiedziny przyjdą do was znajomi z dziećmi, które prezentują nie najlepsze maniery, dalekie od tych, które wpajasz swojemu maluchowi? Czasami ciężko jest zwrócić uwagę, gdy dzieje się to w obecności rodziców niegrzecznych dzieci. By uniknąć niezręcznych sytuacji, warto przemilczeć i później, gdy goście już pójdą, porozmawiać z dzieckiem o niepożądanym zachowaniu małych gości. Jeśli jednak zachowanie dzieci twoich znajomych jest naprawdę dalekie od pożądanych w twoim domu i przekracza wszelkie granice, nie czekaj na rozwój wypadków i porozmawiaj szczerze w obecności samych zainteresowanych o zasadach panujących u ciebie.

Pamiętaj, że małe dzieci są bardzo skoncentrowane na swojej osobie i nie mają zahamowań. Dziecko bardzo często nie zna granic pomiędzy uprzejmością a szczerością. Jeśli twój maluch powie coś niestosownego w obecności obcego człowieka, na przykład „gruba pani”, postaraj się wytłumaczyć dziecku, że niektóre słowa mogą ranić innych i nie należy pewnych spraw poruszać publicznie. Nauczenie się dyskrecji przez dziecko wymaga jednak czasu.

Gdy podczas nauki dobrych manier zdarzy się wpadka

Czasami jesteśmy świadkami sytuacji, w których zdenerwowani rodzice publicznie krzyczą na swoje dzieci za nieposłuszeństwo. Jeśli i tobie zdarzy się, że twoja cierpliwość będzie już na granicy wytrzymałości, zanim podniesiesz głos, zastanów się, jakie masz inne możliwości.  Pamiętaj, że twoja reakcja może wywołać większe poruszenie, niż  samo zachowanie malucha. Jeśli jesteście w dużym skupisku ludzi, nie bądź zbyt surowa i wymagająca. Postaraj się na większą elastyczność w swoich oczekiwaniach wobec dziecka, które dzięki temu będzie szczęśliwsze i spokojniejsze.

Warto jak najwcześniej uczyć dziecko dobrych manier, które nigdy nie wychodzą z mody. Dużą wartością każdego człowieka jest uprzejmość i umiejętność okazywania innym szacunku. Dodatkowo dzięki dobrym manierom, twoje dziecko będzie czuło się pewniej w towarzystwie innych ludzi, wiedząc jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)