Jak przygotować sześciolatka do szkoły

Jak przygotować sześciolatka do szkoły fot. Fotolia
Twoje dziecko idzie już do szkoły? Zobacz, jak pomóc mu w tych pierwszych, najtrudniejszych dniach.
Milena Oszczepalińska / 28.08.2015 06:40
Jak przygotować sześciolatka do szkoły fot. Fotolia

Wydaje ci się, że twoje dziecko to wciąż maluszek, a tymczasem już za kilka dni po raz pierwszy zasiądzie w szkolnej ławce? Sprawdź, jak przygotować go do tego ważnego wydarzenia.

Jak przygotować sześciolatka do szkoły?

  • Wybierz odpowiednią szkołę
Jeśli ty będziesz spokojna, że maluch trafi w dobre miejsce, nie będziesz też stresować dziecka i wprowadzać nerwowej atmosfery. Jeszcze przed pierwszym września możesz zabrać dziecko, by obejrzało szkolne sale, swoją klasę i ogólnie zapoznało się z nowym miejscem.
  • Skompletuj szkolną wyprawkę
Jeśli dziecko dostanie już wcześniej np. plecak, piórnik i inne uczniowskie przybory, będzie mogło się z nich cieszyć i dojrzewać do tego, że wkrótce stanie się uczniem. Podręczniki prawdopodobnie otrzyma dopiero, gdy będzie w szkole, ale możesz już wcześniej wybrać się z nim do księgarni, by wiedziało, jak one mniej więcej wyglądają, jakie są kolorowe i czego można się z nich nauczyć.
  • Nie strasz
Nigdy nie mów dziecku słów typu: "Jak pójdziesz do szkoły, to zobaczysz!" albo innych, podobnie groźnych. Dziecko przywita szkołę pełne obaw i ze strachem. W takim stanie może być mu trudno zaprzyjaźnić się z nowymi kolegami czy w ogóle polubić szkołę.
  • Zrób spotkanie integracyjne
Z pewnością w szkole będą zajęcia integrujące maluchy, ale nie oznacza to, że musisz z nich rezygnować. Możesz np. zorganizować piknik u was w domu dla klasy w któreś popołudnie. Dzięki temu dzieci zapoznają się ze sobą i będą miały co wspominać w kolejne dni szkoły.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA