Rozmawiaj z dzieckiem
To zupełnie naturalne, że każde dziecko pragnie, aby wakacie trwały jak najdłużej. Jednak to nie oznacza, że ostatnie chwile letnich ferii muszą być dla dziecka stresujące. Początek przygody ze szkołą lub przedszkolem może wiązać się także z pozytywnymi emocjami. Porozmawiaj z dzieckiem o kolegach, koleżankach. Zapytaj się jak wyobraża sobie zajęcia w szkole lub przedszkolu? Jak wyobraża sobie dzień spędzony w tym miejscu? Jeżeli usłyszysz w głosie swojego dziecka entuzjazm i radość, postaraj się podtrzymać te pozytywne emocje. Pamiętaj, że twoje nastawienie jest ważne, aby początek przygody ze szkołą lub przedszkolem był dla dziecka udany. Twoje lęki i zdenerwowanie tym, jak twoje dziecko poradzi sobie w nowym miejscu, mogą udzielić się smykowi.
Oswoić stres
Aby oswoić stres najlepiej zacząć od wspólnego odwiedzenia z dzieckiem placówki. Obejrzyj z dzieckiem pomieszczenia placówki, porozmawiaj z nauczycielami. Opowiedz dziecku, co czeka je w przedszkolu bądź szkole: jakie będą zajęcia, że pozna nowych kolegów i spędzi tu wyjątkowy czas. Warto także przypomnieć smykowi, że zajęcia w przedszkolu i szkole to obowiązek każdego dziecka.
Pamiętaj, że dzieci posiadają bardzo różną odporność na stres. Jeżeli twój maluch obawia się, że nie poradzi sobie w nowej sytuacji, wytłumacz mu, co może zrobić, kiedy poczuje, że jest mu trudno. Powiedz mu, że może liczyć na swojego nauczyciela i na swoich rodziców i że z pewnością wspólnie zaradzicie kłopotom.
Jak najczęściej opowiadaj dziecku o tym, co czeka je w przedszkolu lub w szkole: zajęcia, różne atrakcje i wycieczki. Pamiętaj, aby zachować przy tym spokojny neutralny ton, bowiem przesadna euforia i optymizm mogą przynieść odwrotny skutek.
Jeżeli twoje dziecko wybiera się po raz pierwszy do przedszkola, sięgnij po książki, które opowiadają o tym miejscu.
Warto także zabrać dziecko na wspólne zakupy wyprawki szkolnej lub przedszkolnej. Wybierzcie nowe flamastry, zeszyty i teczki z ulubionymi postaciami z bajek. Nowe przybory szkolne i możliwość ich użycia to niekiedy znakomity sposób na zmniejszenie stresu u dziecka.
Polecamy: Co spakować dziecku do jedzenia do szkoły lub przedszkola?
Debiut w przedszkolu lub w szkole
Pamiętaj, że twoje dziecko idąc pierwszy raz do przedszkola lub szkoły może przeżywać stres z różnych powodów. Maluch nie tylko wchodzi w nową sytuację, ale także przeżywa pierwsze dłuższe rozstanie z osobami, które się nim do tej pory opiekowały i spędzały każdą wolną chwilę. Dlatego też nic dziwnego, że twoje dziecko może płakać, smucić się, a nawet być niegrzeczne.
Ważne jest, aby w takiej sytuacji powiedzieć dziecku, że doskonale rozumiemy jego zachowanie. Należy wytłumaczyć, że początek zawsze jest trudny, ale potem, z biegiem czasu, będzie tylko lepiej.
Polecamy: Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej szkole?
Jak pożegnać się z dzieckiem?
Pożegnanie z dzieckiem w drzwiach przedszkola bywa trudne nie tylko dla dzieci, ale także dla samych rodziców. Żegnając się z dzieckiem przytul je i pocałuj, ale bądź przy tym stanowczy – nawet jeśli maluch płacze. Ważne jest, aby nie okazywać przy dziecku swoich emocji, dlatego też nie rób smutnych min, dopóki nie opuścisz murów budynku.
Należy pamiętać, że dziecko może płakać przez kilka pierwszych dni uczęszczania do przedszkola. Jednak pomimo tego należy malucha konsekwentnie przyprowadzać na zajęcia.
Aby uspokoić trochę dziecko, pozwól mu wziąć do przedszkola ulubioną zabawkę. Rzecz, która jest łącznikiem między domem a przedszkolem może załagodzić smutek malucha.
Jeżeli placówka przedszkolna w ostatnich tygodniach sierpnia organizuje dzieciom tzw. okres adaptacyjny, warto z niego skorzystać. Czas ten polega na tym, że dziecko przebywa w przedszkolu krócej, na przykład tylko do obiadu i towarzyszyć może mu ktoś bliski ( w roli obserwatora).
Gdy nadejdzie ten dzień
Odprowadzając smyka na inaugurację nowego roku szkolnego, opowiedz dziecku jak sam rozpoczynałeś naukę i jakie uczucia ci towarzyszyły. Opowiedz o swoich obawach, doświadczeniach, przyjaźniach i wspomnieniach jakie zyskałeś w przedszkolu lub szkole.
Podkreśl, że jesteś dumny ze swojego dziecka i wiesz, że sobie doskonale poradzi w nowym miejscu. Pamiętaj, aby w czasie rozmowy z dzieckiem nie okazywać swojego lęku, a podczas rozstania nie okazywać negatywnych emocji, bo pociecha natychmiast to wyczuje.
Na początku edukacji dziecka w przedszkolu lub w szkole nigdy nie spóźniaj się po malucha. Bądź na miejscu dokładnie o tej porze, o której się z dzieckiem umawiałeś.
Powodzenia!
Zobacz także: Jak pozytywnie nastawić dziecko do szkoły?