Jak chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV?

Czy dla prawidłowej ochrony skóry dziecka przed promieniami UV na pewno wystarczy stosowanie kremów z filtrem? Zobacz, jak dbać o skórę dziecka latem oraz w jaki sposób zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
/ 04.08.2014 14:02

jak latem chronić skórę małego dziecka

Fot. Fotolia

Jak zabezpieczyć skórę niemowlęcia przed słońcem?

Naskórek niemowląt jest niezwykle delikatny i niedojrzały. Wystarczy kwadrans spędzony na słońcu, aby na skórze pojawiły się zaczerwienienia, a nawet oparzenia. Chrońmy więc nasze pociechy, ale nie blokujmy syntezy witaminy D.

Opalanie niemowląt jest zabronione, natomiast dzieci do trzeciego roku życia, w słoneczne dni, koniecznie należy smarować kremami z filtrem. Pamiętajmy, że właściwa ochrona to podstawa zdrowej skóry w przyszłości. Nie zapominajmy też o nakryciu chroniącym główkę dziecka.

Chroń niemowlę przed działaniem promieni słonecznych

Należy unikać wystawiania niemowlęcia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a szczególnie w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, pomiędzy godzinami 11 a 15. Całe ciało dziecka należy posmarować kremem z filtrem UVA/UB na 15-20 minut przed wyjściem na słońce, gdyż tego typu preparaty potrzebują czasu aby wniknąć w skórę i zacząć efektywnie działać.

Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej zależy od karnacji oraz intensywności słońca, ale z reguły warto powtarzać smarowanie skóry co 3-4 godziny oraz po każdej kąpieli. Ważne jest także pilnowanie terminu przydatności kosmetyku chroniącego przed promieniowaniem UV. Filtry przeciwsłoneczne mają krótką trwałość – tracą właściwości ochronne kilka miesięcy po otwarciu preparatu.

Dodatkowo, usta niemowlęcia możemy posmarować pomadką ochronną dla dzieci, którą można stosować u dzieci już od 12 miesiąca życia.

Zobacz także: Kosmetyki dla niemowląt - które substancje są bezpieczne?

Wybierz kosmetyki, które nie blokują syntezy witaminy D

Stosowanie zbyt wysokich filtrów słonecznych może hamować syntezę witaminy D w skórze, prowadząc do hipowitaminozy, a przecież to właśnie promieniowanie słoneczne umożliwia  jej syntezę. Utrzymuje tez prawidłowy stan kości, zapobiega krzywicy u dzieci, zaburzeniom nastroju. Problem jest szczególnie dotkliwy w krajach północnych, w tym również Polsce, gdzie poziom nasłonecznienia w ciągu całego roku nie jest wystarczający.

Warto więc stosować kremy z filtrem, aby nie narażać dziecka na oparzenia, ale jednocześnie należy wybierać takie preparaty, które nie blokują syntezy witaminy D.

Źródło: Materiały prasowe Skarb Matki

Zobacz także: Jak chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV?

Redakcja poleca

REKLAMA