Histeria dziecka - "nie będę chodziła do przedszkola"

Dzieciaki zawsze mogą na ciebie liczyć, bo wiedzą, że ty po prostu kochasz je nad życie. / Fotolia
Nasze dzieci często histeryzują w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem ich histeria jest cykliczna - związana z konkretną sytuacją, jaką jest np. chodzenie do przedszkola. Jeśli także Twoje dziecko wpada w histerię, gdy idzie do przedszkola - zobacz, co można zrobić!
Dzieciaki zawsze mogą na ciebie liczyć, bo wiedzą, że ty po prostu kochasz je nad życie. / Fotolia

Bardzo liczyłam, że histeria mojego dziecka związana z chodzeniem do przedszkola minie. Niestety jest już październik, a córka histeryzuje, gdy idzie do przedszkola i  gdy tam zostaje! Płacze, krzyczy, klnie - daje prawdziwy popis swoich umiejętności! To prawdziwy dramat dla nas! Jedyne co jest w stanie nakłonić ją do zostania to koleżanka. Jeśli znajduje się w pobliżu to nasze dziecko owszem, płacze,  ale w końcu pójdzie z nią za rączkę do klasy.

Gdy koleżanki nie ma płacze tak długo, tak długo prosi i trzyma się mnie lub męża, że w końcu odwozimy ją do babci. Co robić?

Odpowiedź psychologa:

Niewątpliwie jest Pani bardzo troskliwą mamą i zależy Pani na dobru dziecka.

Trudno mi podać trafną radę ze względu na brak informacji dotyczących np. wcześniejszych relacji dziecka z rówieśnikami oraz czy jest to obecnie nowe przedszkole dla dziecka.

Odniosę się do przypadku dziecka znajdującego się w nowym środowisku.

Polecamy: Agresywne dziecko - co robić?

Dla każdego dziecka zmiana środowiska jest związana z pewnym stresem, lękiem. Niektóre dzieci łatwiej sobie radzą z sytuacją, w przypadku Pani dziecka jest to proces dłuższy, kłopotliwy dla całej rodziny. Pani córka jest widocznie bardzo wrażliwym emocjonalnie dzieckiem i wymaga dłuższego okresu adaptacji w nowej grupie.

Należy ustalić z wychowawcą ewentualne przyczyny trudności dziecka. Z Pani relacji wynika, że córka dobrze znosi przedszkole w towarzystwie swej koleżanki. Być może warto poprosić wychowawcę o poświęcenie więcej czasu na zajęcia integracyjne w klasie.

W sytuacji histerii dziecka dobrze jest przytulić dziecko do momentu uspokojenia.

W miarę możliwości można skorzystać z pomocy babci we wcześniejszym odbieraniu dziecka z przedszkola i stopniowo ten czas wydłużać.

Należy również w spokojnej rozmowie z dzieckiem odwołać się do swoich doświadczeń w nawiązywaniu relacji i wzmocnić samoocenę dziecka poprzez zwrócenie uwagi na jego mocne strony.

Zobacz też: Histeria dziecka - nie będę się ubierał

Ponadto w formie zabawy np. z wykorzystaniem pacynek odegrać fikcyjne sytuacje podobne przez analogię do sytuacji dziecka, z zaznaczeniem przełamania nieśmiałości oraz osiągnięciem pozytywnych relacji z innymi w nowym środowisku.

Redakcja poleca

REKLAMA