POLECAMY

5 rad, gdy dziecko chce wracać z kolonii...

Dziecko dzwoni i domaga się, aby je zabrać do domu? Taka decyzja zawsze wymaga od rodziców głębszego zastanowienia.
5 rad, gdy dziecko chce wracać z kolonii... fot. Fotolia

Przede wszystkim pamiętaj, że do podobnych żądań dzieci często popycha tylko chwilowy kryzys spowodowany jakimś drobnym wydarzeniem. Dlatego nie wpadaj od razu w panikę, tylko spróbuj ustalić fakty.

1. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Podpytaj, z jakiego powodu nalega na powrót

Nie potrafi zaadaptować się w nowym miejscu i tęskni za domem? Nie dogaduje się z rówieśnikami? Może nie odpowiada mu kolonijne jedzenie? Wybadaj sytuację i postaraj się być blisko dziecka - choć na odległość.

2. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Dodaj otuchy

Gdy powód alarmu wyda ci się błahy (syn np. pokłócił się z kolegą), pozwól się dziecku wyżalić. A po wysłuchaniu zwierzeń, powiedz coś pokrzepiającego. Pamiętaj, aby nie bagatelizować zbytnio smutków ani też nie rozczulać się przesadnie. Twoja ciepła, zrównoważona postawa może wzmocnić wiarę w siebie małego kolonisty, dzięki czemu kryzys zostanie szybko zażegnany.

3. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Monitoruj sytuację

Dziecko nadal naciska na powrót? Umówcie się na telefon za dwa dni. A potem od razu poproś kolonijnego opiekuna, aby zainteresował się problemami twojej pociechy i próbował ją psychicznie wesprzeć. Jeśli po dwóch dniach nie usłyszysz w słuchawce: „Zostaję mamo, jest fajnie!”, tylko nadal będzie źle – lepiej pojedź i zabierz dziecko. Trudno. Dalsze przekonywanie pociechy lub, co gorsza, przymuszanie do zostania na kolonii – nie ma wtedy sensu. Letni wyjazd ma być przecież frajdą! 

4. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Nie zwlekaj, działaj

Zdarza się, że dziecko skarży się na złe warunki bytowe na kolonii – np. pokoje są zatłoczone, pościel brudna, a porcje jedzenia zbyt małe. Albo że wyjazd jest źle zorganizowany, nie ma żadnych atrakcji i dzieciaki biegają samopas. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać – od razu ruszaj w drogę i na własne oczy zobacz, w jakich warunkach odbywa się wypoczynek. Gdy zarzuty się potwierdzą, od razu wracajcie do domu. Następnie złóż skargę do kuratorium oświaty, które wyśle na kolonię wizytatorów w celu zbadaniu sprawy.

5. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Bądź ciekawska

Dokładnie sprawdź przed wyjazdem, kto organizuje kolonie, jakie ma do tego kwalifikacje czy zapewnia fachową opiekę lekarską i pedagogiczną, itp. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)