Bezpieczne kolonie dla dziecka

kolonie, dzieci fot. Dreamstime
Wakacje coraz bliżej. Jeśli chcesz wysłać dziecko na obóz lub kolonie, musisz być pewna, że będzie tam bezpieczne. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę.
/ 14.05.2012 06:38
kolonie, dzieci fot. Dreamstime

Wczasy językowe, Obozy wędrowne, kolonie. Propozycji wakacyjnych wyjazdów jest mnóstwo. Organizują je biura podróży, szkoły, placówki oświatowe, związki harcerskie a nawet osoby fizyczne. Wybierając ofertę, koniecznie sprawdź kilka podstawowych rzeczy.

1. Organizator musi mieć pozwolenie

Firma, która organizuje wyjazd, powinna posiadać wszystkie potrzebne pozwolenia:
  • Koncesję. Biuro podróży organizujące wypoczynek musi działać legalnie. Świadczy o tym wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonego przez wojewodę właściwego dla siedziby biura. Informację na ten temat uzyskasz w Wydziale Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Możesz też znaleźć ją w Internecie na stronie http://turystyka.gov.pl.
  • Zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wystawione przez kuratora. Każdy organizator wakacji dla dzieci musi mieć pozwolenie kuratorium na organizowanie wypoczynku w danym miejscu i terminie. Aby sprawdzić, czy ten, którego wybrałaś, dysponuje taką zgodą, skontaktuj się z kuratorium oświaty i wychowania, właściwym dla miejsca wypoczynku dzieci.

Uwaga!
Jeżeli kolonie są nad wodą (np. nad jeziorami), organizator musi też posiadać zgodę sanepidu na korzystanie z kąpieliska.

2. Zwróć uwagę na dokumenty

Skoro już zdecydowałaś gdzie i z kim twoje dziecko pojedzie na wakacje, zajmij się dokumentami związanymi z wyjazdem:
  • Umowa. Powinna określać m.in. dokładną datę wyjazdu i powrotu, liczbę noclegów i dni wypoczynku, liczbę i rodzaj posiłków oraz lokalizację ośrodka wypoczynkowego. W umowie musi być też zawarta cena wyjazdu wraz
  • z informacją, czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i koszt zajęć fakultatywnych. Uwaga! Zapytaj, w jakich warunkach będą mieszkać koloniści. Możesz też zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku, którą musiał przedstawić w kuratorium, żeby uzyskać pozwolenie na organizowanie wakacji dla dzieci.
  • Regulamin imprezy (dostaniesz go od organizatora).
  • Karta kolonisty (kwalifikacyjna). Tę musisz wypełnić.

3. Sprawdź kwalifikacje opiekunów

Kierownikiem obozu może być nauczyciel, instruktor harcerski w stopniu podharcmistrza włącznie lub inna osoba, która ma co najmniej trzyletni staż pracy wychowawczej. Natomiast wychowawcami mogą być nauczyciele, absolwenci kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorzy PTTK, trenerzy, instruktorzy sportowi. Jeżeli kolonie są organizowane nad wodą, oprócz wychowawcy na kąpielisku musi być także ratownik.

Uwaga!
Organizator, na twoje żądanie, musi pokazać ci dokumenty dotyczące kadry.

4. Zadbaj o bezpieczną podróż

Najlepiej, by przed wyjazdem dzieci, fachowcy sprawdzili autokar.
  • Poproś policję lub wojewódzkiego inspektora transportu drogowego o skontrolowanie autokaru (zgłoś to kilka dni przed wyjazdem). Inspektorzy transportu drogowego sami również kontrolują pojazdy w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Sprawdzają sprawność techniczną pojazdu, czas pracy kierowców i ich trzeźwość.
  • Zobacz, jak wygląda wnętrze autokaru, gdy dzieci będą już w nim siedziały. Zwróć uwagę, czy bagaże nie leżą w przejściu pomiędzy fotelami, gdyż jest ono ewentualną drogą ewakuacyjną.

Uwaga!
Zadbaj, by dziecko oprócz dokumentów, miało przy sobie kartę ICE (In Case of Emergency, czyli „w nagłym wypadku”) z numerami telefonów do osób, które trzeba powiadomić w razie potrzeby. Kartę kupisz w punkcie PCK lub na jego stronie internetowej www.pck.pl (koszt: 4 zł).

W razie problemów – powiadom kuratorium

Jeżeli w rozmowie z dzieckiem coś cię zaniepokoi (np. malec opowie, że z kolegami wyszedł poza teren ośrodka bez opiekuna), zgłoś to w kuratorium, na którego terenie odbywają się kolonie. Telefon do odpowiedniej placówki znajdziesz w Internecie na stronie www.bip.men.gov.pl.

Kuratorium ma obowiązek zareagować na twoje zgłoszenie. Jeżeli kontrola potwierdzi twoją skargę, kurator może domagać się zmiany kadry lub miejsca zakwaterowania dzieci, a nawet zakończyć kolonie.

Konsultacja: Paweł Huczko, prawnik, ekspert portalu www.wieszjak.pl

Redakcja poleca

REKLAMA