POLECAMY

Czy powinnaś kupować dziecku drogie gadżety?

Tablet, nowy telefon, laptop - dzieci coraz wyżej stawiają poprzeczkę na temat wymarzonych prezentów. Ulegać im czy nie?
Czy powinnaś kupować dziecku drogie gadżety? fot. Fotolia

Wymarzony samochodzik, bluzka z wizerunkiem bajkowej postaci, lalka czy telefon komórkowy - dzieci coraz wcześniej zaczynają odczuwać potrzebę posiadania tego, co jest modne. Dowiedz się, jak reagować na takie żądania!

Skąd bierze się potrzeba posiadania u dzieci?

Już przedszkolaki pragną mieć te same rzeczy, które posiadają rówieśnicy, ponieważ nie chcą niczym różnić się od swoich kolegów. Większość rodziców ulega tym modom z obawy, że w przeciwnym razie dziecko poczuje się w grupie kimś gorszym.

Choć w pewnym sensie nie ma w tym nic złego, cała sztuka tkwi w zachowaniu umiaru. Bo jeśli będziesz ulegać dziecku za każdym razem, ono z roku na rok coraz bardziej będzie obciążać twój portfel...

Kiedy ulegać prośbom dziecka?

Możesz sobie na to pozwolić w chwili, w której dysponujesz zapasem gotówki, dzięki czemu ten wydatek nie uszczupli to domowego budżetu. Dodatkowo na korzyść dziecka przemawia fakt jeśli to, co chce mieć, nie kosztuje krocia. W innych przypadkach zastanów się, czy drogi gadżet jest maluchowi naprawdę potrzebny.

Gdy dziecko chce mieć to, co ma również koleżanka lub kolega pamiętaj, że nie ma w tym nic złego. W tym wieku maluchy bardzo często wzajemnie się naśladują - to sprawia, że czują się przynależne do grupy.

Kiedy powinnaś kategorycznie powiedzieć "nie"?

Powiedz tak wtedy, gdy naprawdę sytuacja finansowa nie pozwala ci na dodatkowy wydatek. W takiej sytuacji możesz obiecać dziecku, że upragniony gadżet dostanie na urodziny. Jeśli jednak nie masz pewności, że będzie cię na niego stać, niczego nie obiecuj.

Warto wyrazić swój sprzeciw również w sytuacji, gdy nie podoba ci się to, co chciałby dostać malec. Kupowanie petard czy gier komputerowych zawierających sceny przemocy z pewnością przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Dowiedz się więcej o wychowaniu dziecka:


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Jak wygląda ta jazda czołgiem z tego Prezent Marzeń? Chcieliśmy to zamówić mojemu tacie, ale obawiamy się, że to będzie typowy pic na wodę. Możecie pokazać jakiś filmik, albo mniej więcej opisać jak to wyglądało? Będziemy oczywiście wdzięczni.
/2 lata temu
Pakiet marzeń, kwestia taka, jakiego budżetu oczekujecie, co możecie poświęcić, ale niesamowicie fajne prezenty można dobrać bez wydawania na ten cel ogromnej kasy.
/3 lata temu
Niech te prezenty będą nie drogie, tylko praktyczne. Macie Prezent Marzeń, a tam np. kurs jazdy konnej dla dzieci... Co będzie lepszym rozwiązaniem dla dziecka? Nie elektronika, tylko konkretne hobby i emocje!
POKAŻ KOMENTARZE (1)