POLECAMY

Dlaczego córka odpycha rówieśników?

Dlaczego niektóre dzieci nie chcą się bawić ze znajomymi? W jaki sposób możemy je do tego nakłonić?
Dlaczego córka odpycha rówieśników?

Moje dziecko odpycha innych rówieśników – chce bawić i spędzać czas tylko ze znajomymi starszej o dwa lata siostry. W szkole i w domu, na placu zabaw – wszędzie zachowuje się podobnie. Jak nakłonić ją do zmiany zainteresowań – dodam, że siostra jest niepocieszona, że wszędzie chodzi za nią młodsza siostra.

Odpowiedź psychologa:

Tak już jest z tym młodszym rodzeństwem, że zawsze kroczy za starszym. Dziewczynka czuje się pewnie w obecności starszej siostry. Jednak nie tylko o przyjemność młodszej siostry tu chodzi - starsza też potrzebuje nieco swobody.

Jeśli dziewczynki chodzą do innych klas, to nieco dziwny jest fakt, że młodsza córka nie nawiązuje znajomości z rówieśnikami w klasie. Z treści pytania wnioskuję jedynie, że młodsza dziewczynka uczęszcza do zerówki lub klas I -III. Jeśli tak jest już sama praca nauczyciela w takiej klasie wymusza, by dzieci razem się bawiły i uczyły. Czy to znaczy, że w szkole dziewczynka siedzi sama w ławce, z nikim nie rozmawia?

Rodzeństwo potrafi być ze sobą bardzo zżyte, szczególnie jeśli różnica wieku jest niewielka, jak w opisanej sytuacji. Dziewczynki z pewnością spędzały czas ze sobą i kiedy starsza z córek zaczęła uczęszczać do szkoły - młodsza czekała na jej powrót. Pozostaje tylko pytanie dlaczego przez tak długi okres czasu młodsza córka nie nawiązała znajomości z rówieśnikami.

Moja propozycja odnośnie tej sytuacji jest następująca: jeśli dziewczynki dzielą pokój - proszę spróbować je rozdzielić, chociażby w ten sposób, że zostanie wyznaczona umowna granica między rzeczami jednej i drugiej dziewczynki. Młodsza córka musi zrozumieć, że nie jest częścią starszej.

Można też zorganizować zabawę dla rówieśników młodszej córki, w czasie, gdy starsza będzie w szkole. Sądzę również, że powodem takiej sytuacji jest fakt, że jeśli dziewczynki wychodzą na plac zabaw, to zadaniem starszej siostry jest opieka nad młodszą. Dlatego proponuję, by podczas pobytu starszej córki w szkole, Pani lub mąż pilnowali młodszej na placu zabaw.

Kiedy młodsza córka będzie sama, będzie musiała zadbać o koleżanki, z którymi będzie mogła się bawić. 

Czytaj także: Jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)