Czy wiesz jak poprawić koncentrację dziecka?

Czy wiesz jak poprawić koncentrację dziecka?
Jeżeli Twoje dziecko rozprasza się podczas nauki i nie potrafi zapamiętać przerobionego materiału, to znak, że może mieć problemy z koncentracją. Oto kilka skutecznych sposobów na zwiększenie koncentracji u dziecka.
/ 26.01.2011 13:25
Czy wiesz jak poprawić koncentrację dziecka?

Przede wszystkim odpowiednio zorganizuj swojemu dziecku miejsce do pracy. Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty typu telefon komórkowy, pilot do telewizora, zabawki itp. Najlepiej, żeby na biurku leżały tylko potrzebne książki i przybory. Przybory też powinny być jak najuboższe w formie tzn. bez zbędnych ozdób np. zwykła linijka a nie z przelewającą się w niej wodą, długopisy bez świecidełek itp. Z doświadczenia wiem, że zamiast skupiać się na pisaniu, dziecko woli bawić się długopisem.

Właściwe odżywianie podczas nauki ma kluczowe znaczenie, ale pamiętaj, żeby nie podawać go, kiedy dziecko jest zajęte. Najlepszy, sprawdzony system to przerwy co 40 minut trwające maksymalnie 10 minut. Przygotuj dla dziecka talerz owoców (ważne żeby posiłki w przerwach były lekko strawne, inaczej dziecko zrobi się senne) – jabłko + banan + pomarańcza + kiwi i do tego orzechy włoskie, ziarenka słonecznika, ziarna soi i migdały. W następnej przerwie podaj dziecku czekoladę lub kakao.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko przepraszać?

Jeżeli twoje dziecko lubi warzywne sałatki, możesz przygotować mu prawdziwą bombę na koncentracje z czerwonej papryki, kiełków, ziarenek soczewicy, oliwek, pomidora, sałaty i oliwek i oliwy.

Nieoceniony na pracę mózgu jest wpływ kwasów omega. Nie musisz od razu podawać dziecku ryb czy tranu. Zapytaj w aptece o preparaty dla dzieci zawierające kompleks kompleks kwasów omega-3, 6, 9 oraz witaminę E (np. Zdrowisie Bystrogłówki lub Bystrzaki).

Dobry efekt przynosi także zaplanowanie dziecku pracy na kolejne 40 minut. Razem ustalcie zadania, jakie dziecko powinno wykonać wciągu 40 minut. Uprzedź dziecko, że będzie mogło skorzystać z przerwy dopiero gdy wykona wszystkie zaplanowane zadania. Dopilnuj jednak, by nie było to zrobione byle jak, inaczej skróć przerwę o 5 minut. Ten haczyk zazwyczaj działa na dzieci.

W czasie przerw sprawdzaj wykonane zadania. Wierz mi, że nie ma nic bardziej motywującego dla dziecka niż pochwała za dobrze zrobione zadanie!:)

Polecamy: Czy wiesz jak nauczyć dziecko zachowania w kościele

Polecam w wolnych od nauki chwilach grać z dzieckiem w gry wymagające skupienia uwagi – planszowych, konstrukcyjnych, zręcznościowych. Wspólna zabawa z dzieckiem stwarza okazję by nauczyć je przestrzegania zasad gry, czekania na swoją kolejkę, obserwowania przebiegu gry, radzenia sobie z przegraną, nie przerywania zabawy, gdy wynik jest dla niego niezadowalający. Nieocenione są pod tym względem scrabble, warcaby i szachy.

Od najmłodszych lat wyrabiaj w dziecku nawyk czytania książek. Dziecko mające mały kontakt z książką ma później olbrzymie trudności ze skupieniem uwagi na tekście. Jeśli zaniedbałaś to kiedy dziecko było małe, poświęć teraz więcej uwagi na pracę z książką.

Ćwiczenie dla was: Pozwól dziecku wybrać książki które je interesują, przeczytaj uważnie całą książkę i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów.W trakcie czytania, pytaj dziecko o treść książki. Postaraj się, żeby opowiedziało ci każdy rozdział ze szczegółami. Jeśli nie będzie umiało, poproś żeby przeczytało jeszcze raz fragmenty, których nie umie powtórzyć. Gwarantuję, że po pewnym czasie dziecko samo zacznie skupiać większą uwagę nad tym co czyta, a jego koncentracja i cierpliwość do książek znacznie się poprawi.

Zobacz także: Czy wiesz jakie zabawy zorganizować na urodziny dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA