Dziecko, zanim przeprosi, musi nauczyć się odróżniać dobro od zła. Dlatego zarówno rodzice, jaki nauczyciele muszą zwracać uwagę na złe zachowanie dziecka, które wymaga przeprosin. Zawsze dziecku należy spokojnie wytłumaczyć skutki jego złego postępowania.
Kiedy dziecko ma mniej niż 2 lata, najlepiej jest ograniczyć się do konsekwentnego egzekwowania pewnych zasad. Im szybciej je dziecko zaakceptuje, tym rzadziej w przyszłości będzie musiało przepraszać. Nie oczekuj jednak że, 2-latek od razu zacznie mówić „przepraszam”.
Kiedy dziecko ma 3-5 lat, możesz zacząć tłumaczyć, dlaczego powinno się używać słowa "przepraszam". Pamiętaj, aby zwracać się do dziecka w prosty i zrozumiały dla niego sposób, inaczej twoje wysiłki nie przyniosą żadnych korzyści.
Polecamy: Czy wiesz jak nauczyć dziecko zachowania się w kościele
Każde przeprosiny powinny być połączone z zadośćuczynieniem. Jeżeli słowa i upomnienia nie przynoszą widocznych zmian w zachowaniu dziecka, wprowadź pewne konsekwencje.
Sześcioletnie dziecko zaczyna już dobrze rozróżniać dobro od zła i rozumieć uczucia innych. Nie oznacza, to jednak, że chętnie będzie używać zwrotu "przepraszam. Bać się może reakcji innych, obawiać się jak będą go odbierać i o nim myśleć. Pamiętaj, że tylko spokojna reakcja na złe zachowanie, z pewnością zachęci dziecko do poprawnych zachowań.
Jeśli nie potrafisz wskazać winnego, zachowaj w takim przypadku neutralność. Spróbuj jednak wyjaśnić dziecku, że nie zawsze ten co przeprasza ,musi być winny. Okaż wsparcie swojemu dziecku i przeproście wspólnie. Będzie mu łatwiej się uspokoić.
Nie zmuszaj dziecka do przeprosin, może to tylko pogorszyć sytuację. Nie krzycz i nie groź ukaraniem, jeśli nie przeprosi. Staraj się zachować spokój i zapewnij, że jeżeli przeprosi za swoje złe zachowanie , będzie mógł nadal bawić się z dziećmi..
Jeśli dziecko jest bardzo zdenerwowane, a zaistniała sytuacja wymaga przeprosin, możesz to zrobić za swoje dziecko. Pokażesz winnemu dziecku dobry przykład ,a skrzywdzonemu pomożesz odbudować zranione uczucia.Pamiętaj jednaj o rozmowie ze swoim dzieckiem,kiedy się uspokoi.
Zobacz także: Czy wiesz jak wzmocnić odporność u dziecka?