POLECAMY

Czy wiesz jak nauczyć dziecko czytać?

 Badania wykazały, że dziecko w wieku przedszkolnym może nauczyć się czytać, dlatego spora cześć rodziców pragnie nauczyć swoje dziecko czytać.
Czy wiesz jak nauczyć dziecko czytać?

Najważniejsze, aby przed przystąpieniem do nauki wytworzyć przyjazną atmosferę. Dobrze  jest wyznaczyć stałą porę w ciągu dnia , w której dziecko będzie się uczyło. Zadbajmy o to, aby nauka kojarzyła się dziecku  z przyjemnością, zabawą, odkrywaniem, a nie z przymusem. Wręcz niedopuszczalne jest straszenie nauką lub karanie dodatkowymi zajęciami. Takie zachowanie może przełożyć się w przyszłości na niechęć do szkoły i trudności w nauce.

Pamiętajmy o tym, że aby nauczyć dziecko czytać  potrzeba  systematyczności i czasu, który poświęcimy wyłącznie dziecku . Zacznijmy od czytania książek, ciekawostek itp. Pozwoli to dziecku zrozumieć sens tej czynności i kojarzyć ją z czymś ciekawym,odkrywczym. Przyswajając litery, zacznijmy od nauki samogłosek, które są najprostsze do opanowania.

Polecamy: Czy wiesz jak zachęcić dziecko do nauki?

Jednorazowo wprowadzamy tylko jedną literę ,którą przez kilka kolejnych dni będziemy utrwalać . Jej  kształt piszemy na kartce, którą z kolei umieszczamy w widocznym dla dziecka miejscu, wspólnie z dzieckiem  wyszukujemy wyrazy zaczynające od tej głoski , układamy kształt litery z klocków lub formujemy ją z plasteliny, gramy w gry edukacyjne wspomagające naukę czytania, zachęcamy dziecko, aby wskazało poznaną literkę w tekstach bajki itp.Ważne , aby nauką miała formę zabawy

Dobrą metodą nauki  jest wspólne z dzieckiem wymyślanie piosenek lub rymowanek eksponujących przyswajaną literkę.

Zobacz także: Czy wiesz jak wychodzić z 5-latkiem na spacer?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)