Samodzielność - tego warto nauczyć dziecko przed pójściem do przedszkola
Na samodzielność składa się umiejętność sygnalizowania potrzeb fizjologicznych, jedzenia przy użyciu sztućców, rozebrania się i ubrania oraz mycia się. Bardzo ważne jest sprawne opanowanie tych umiejętności, gdyż już trzylatek widzi swoje słabości i porównuje się do innych. Kiedy okaże się, że nie jest tak sprawny jak inne dzieci może zareagować niechęcią do przedszkola. Dzieje się tak dlatego, że maluchy bardzo emocjonalnie reagują na obserwowane różnice pomiędzy sobą a rówieśnikami.
Poziom rozwoju mowy - warto wiedzieć, jak rozwija się mowa naszego dziecka i czy porozumie się w przedszkolu
Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz samotnie do obcego językowo i kulturowo kraju. Przez pierwsze dni nie jesteś w stanie porozumieć się z osobami, które tam mieszkają. Jak się czujesz? Z pewnością co najmniej niekomfortowo. Podobnych doznań może doświadczać nasza pociecha jeśli zauważy, że inni mają trudności w zrozumieniu tego, o czym mówi.
Jednym z najczęstszych powodów trudności dzieci z adaptacją jest niedostatecznie wykształcona mowa. Zdarza się, że trzylatki mówią jeszcze niezrozumiale, bardziej posługują się gestami niż słowami lub używają tak zwanej mowy swoistej z reguły zrozumiałej tylko najbliższym dziecku osobom.
Jeżeli maluch będzie się czuł niezrozumiany przez nowo poznane nauczycielki oraz dzieci może zareagować całkowitym wycofaniem się i odmawiać uczestnictwa w proponowanych mu aktywnościach.
Zobacz też : Jak wychować samodzielne dziecko?
Kilka praktycznych wskazówek dla rodziców, czego warto nauczyć dziecko przed pójściem do przedszkola:
-
krótkie pożegnanie
Długie rozstawanie się z dzieckiem tylko potęguje jego niepokój, dlatego rodzic powinien zostawiać dziecko w przedszkolu z uśmiechem i pewnością. W ten sposób dziecko dostaje komunikat, że nic złego się nie dzieje i jest to naturalna sytuacja. Pozwólmy sobie na pomoc nauczycielki, ona ma za zadanie zachęcić nasze dziecko, jeśli kategorycznie odmawia rozstania. Nie chowajmy się, nie obiecujmy, że idziemy tylko do sklepu i za chwilę wrócimy. Umówmy się z dzieckiem na realny czas powrotu i poinformujmy nauczycielkę kiedy to będzie.
-
krótszy czas pobytu w pierwszych dniach
Dobrze jest wziąć kilka dni urlopu w pracy i w pierwszych dniach przedszkola odbierać je po maksymalnie czterech godzinach. Z perspektywy dziecka to wystarczająco długi okres rozłąki. Pozostały czas warto wykorzystać na wspólne zabawy oraz rozmowy, co pozwoli rodzicowi zorientować się jak dziecko radzi sobie w przedszkolu.
-
odbieranie o umówionej porze
Bezwzględne przestrzeganie obiecanej pory powrotu jest szczególnie ważne w pierwszych dniach. Dziecko stopniowo nabierze pewności, że rodzic zabierze je z przedszkola. Ustalając z dzieckiem porę odebrania należy jasno określić sytuację, po której maluch pozna, że zbliża się moment powrotu rodzica np. „Będę po obiedzie”.
-
wygodny ubiór
Warto przygotować dziecku wygodne ubranie do przedszkola, takie, w którym dobrze się czuje i chodzi na co dzień. Nowe ubranka mogą wymagać przyzwyczajenia oraz budzić obawę dziecka np. o zabrudzenie lub uszkodzenie. Ubranie powinno być również łatwe do samodzielnego zdjęcia i założenia, więc unikajmy małych guziczków, sznurowanych bucików, wąskich rękawów, które trudno podwinąć przy myciu rąk.
-
pierwszego dnia zarezerwuj więcej czasu na drogę do przedszkola
Nasz pośpiech w pierwszym dniu przedszkola na pewno nie ułatwi maluchowi tej sytuacji, dlatego należy wcześniej zacząć przygotowania, aby spokojnie dotrzeć do przedszkola na czas.
-
ulubiona zabawka
Dziecko może wziąć ze sobą ulubionego misia lub samochodzik. W ten sposób w przedszkolu będzie miało coś znajomego, „kawałek domu”.
Zobacz też : Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?
Więcej informacji : Przystań Psychologiczna