POLECAMY

Ćwiczenia logopedyczne – pożegnanie zimy

Ćwiczenia logopedyczne, które proponujemy tym razem, pomagają rozwijać spostrzegawczość słuchową dziecka, jego sprawność manualną, prawidłowe oddychanie i wymowę. Zapraszamy do korzystania ze scenariusza zabaw logopedycznych dla dzieci, dotyczących pożegnania zimy i powitania wiosny. Uczmy się poprzez zabawę!
Ćwiczenia logopedyczne – pożegnanie zimy

4. Zabawa z elementami ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń „Gimnastyki Mózgu” oraz ćwiczeń usprawniających artykulatory.

Dzieci wstają i ustawiają się w parach naprzeciwko siebie. Otrzymują zwiewne apaszki. Demonstrują siłę wiatru: zimą – mocne dmuchanie na trzymaną za dwa rogi apaszkę, wiosną – leciutkie (apaszka ledwo się porusza). Przylatują jaskółki i fruwają po niebie (dzieci kreślą w powietrzu apaszkami „leniwe ósemki”, tak że gdy jedno kreśli, drugie wodzi wzrokiem). Przy uderzeniu w bębenek następuje zmiana. Odśnieżanie – ludzie pozbywają się resztek śniegu z ulic i chodników. Dzieci „zamiatają” językiem podniebienie, policzki od wewnątrz i dno jamy ustnej.

Pożegnanie ze śnieżkami – dzieci stoją w kole, otrzymują po dwie białe serwetki papierowe, kładą je na dłoniach i zgniatają. Kulki wrzucają do kosza umieszczonego w środku koła.

5. Zabawa ruchowa „Bal u Pani Wiosny”.

Pani Wiosna urządziła powitalny bal. Zaprosiła kwiaty i motyle. Wszyscy uczestnicy tańczyli przy dźwiękach wesołej muzyki. Nagle do pałacu zakradła się Zima. Lodowatym podmuchem zmroziła tańczących. Pani Wiosna zawołała słonko, które swymi promykami ogrzało pałac i znów wszyscy wspaniale się bawili. Dzieci otrzymują zrobione z kartonu kwiaty lub motyle. Prowadzący włącza kasetę z wesołą muzyką. Dzieci tańczą w dowolny sposób. Prowadzący wyłącza kasetę – dzieci zastygają w bezruchu. Bawimy się aż do zmęczenia.

6. Malowanie farbami.

Dzieci siadają przy stolikach, otrzymują pędzle, niebieską farbę i białe kartony z gwiazdkami uprzednio nakreślonymi przez prowadzącego świecą. Dzieci zamalowują kartony farbą i odkrywają pożegnalny prezent Pani Zimy.

Fragment pochodzi z książki "Zabawy logopedyczne na cztery pory roku. Scenariusze do zajęć grupowych dla dzieci w wieku przedszkolnym" Dorota Krupa i Jolanta Pszczółka (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)