Słodka chwila zapomnienia
Zdrowy organizm w naturalny sposób łaknie wszystkich smaków podstawowych (słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego lub umami). Jednak z wielu przyczyn człowiek, zarówno mały jak i duży, smak słodki upodobał sobie szczególnie. Odpręża on ciało i umysł, wzmacnia oraz zwiększa zdolność koncentracji.
Trening kubków smakowych
Smak słodki każde dziecko zna i akceptuje już od urodzenia. Wszystkie pozostałe smaki będą zatem dla dziecka nowością – kubki smakowe muszą się do nich przyzwyczaić. Podając dziecku czystą wodę, cierpkie owoce czy świeże warzywa kształtujemy jego kulinarne nawyki. Przy pierwszym kęsie maluch często krzywi się – ale nie dlatego, że danie jest niesmaczne, ale dlatego, że to dla niego nowy smak.
Polecamy: Co oznacza brak apetytu u dziecka?
Popularny cukier biały (kryształ lub cukier puder) otrzymywany jest z buraków cukrowych lub trzciny. W procesie rafinacji (oczyszczania) traci wszelkie wartościowe składniki mineralne - nie ma więc żadnej wartości odżywczej, a jedynie puste kalorie.
Skutki nadmiernego słodzenia
W początkowym okresie życia dziecka największym zagrożeniem wywołanym nadmiernym spożyciem cukru jest próchnica. Najgorsze są cukierki, lizaki i słodkie płyny, gdyż cukry w nich zawarte są podstawą metabolizmu groźnych bakterii obecnych w jamie ustnej. Próchnicotwórcze bakterie pobudzają proces fermentacji cukrów do kwasów, a te z kolei powoduję demineralizację szkliwa.
Czytaj także: Nabiał i tłuszcze w diecie przedszkolaka
Kolejnym, często nieuniknionym zagrożeniem jest otyłość. Ostatnie badania wykazują, że dzieci tyją i zapadają na liczne choroby metaboliczne nie w wyniku spożywania nadmiernych ilości tłuszczu, ale dlatego, że jedzą zbyt dużo słodyczy i rafinowanego cukru. Zarówno psychologowie, jak i pediatrzy ostrzegają: jedzenie słodyczy jest nawykowe. Jeśli przyzwyczaisz do nich dziecko, z pewnością także w dorosłym życiu będzie ono często po nie sięgać. Stąd już prosta droga do nieustających problemów z prawidłową wagą.