Trudny moment
U dziecka nagła utrata ukochanego zwierzątka (pieska, kotka, rybki czy papugi) może wywołać traumę. Malec nie jest w stanie zrozumieć dlaczego jego przyjaciel, który zawsze mu towarzyszył, teraz nie bawi się z nim i nie rusza się.
Rodzice kupują swoim pociechom psa lub kota, bo to najlepsi towarzysze zabaw, ale niestety muszą też liczyć się z tym, że pewnego dnia zwierzątko zdechnie i trzeba będzie wytłumaczyć dziecku, co się stało. Wbrew pozorom to jeden z najtrudniejszych momentów dla każdego rodzica.
Wsparcie jest najważniejsze
Śmierć ukochanego zwierzaka odczuwają wszyscy członkowie rodziny, a w szczególności dziecko. Nieuświadomione przez nikogo, nie potrafi zmierzyć się z odejściem pupila. Rodzice muszę wspierać swoje dziecko w takim momencie na każdym kroku, ponieważ może ono tego bardzo potrzebować.
Złą strategią jest udawanie, że nic się nie wydarzyło. Ignorowanie więzi jaka łączyła dziecko i zwierzątko nie stanowi rozwiązania problemu. Osoby dorosłe czasami posługują się kłamstwem, licząc, że dziecko uwierzy i zapomni o sprawie. Dziecko w końcu się domyśli, że jego przyjaciel wcale nie jest na działce u cioci czy na wsi u babci. W końcu pociecha może stracić zaufanie do rodziców i zamknąć się w sobie po stracie ukochanego pupila. Dzielenie się emocjami jest bardzo ważne, by w przyszłości dziecko potrafiło samo rozwiązać takie sprawy.
Jeden nie zastąpi drugiego
Zdarza się, że dorośli do śmierci pupila podchodzą w dosyć oziębły sposób – myślą: „jak nie ten, to będzie następny”. Nie zwracają uwagi na reakcję i emocje dziecka, które w danym momencie odgrywają dosyć ważną rolę. Pojawienie się w domu kolejnego zwierzaka może doprowadzić nawet do nienawiści ze strony malucha, który jeszcze nie otrząsnął się po stracie ukochanego pupila.
Dziecko po odejściu długoletniego przyjaciela nie jest w stanie zaprzyjaźnić się z kolejnym, musi upłynąć od tego momentu trochę czasu. Najlepiej poczekać aż pociecha pogodzi się ze stratą i sama zacznie rozmowę na temat kolejnego pupila.
Zobacz też: Czy wychowanie bezstresowe jest dobre dla dziecka?
Emocje
Rodzice muszą pamiętać, że nawet najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa, dlatego nie warto oszukiwać dzieci, lecz spokojnie z nimi rozmawiać.
W rozmowie z dzieckiem należy używać prostych słów, które kilkulatek jest w stanie zrozumieć.
Kiedy już omówimy z dzieckiem sprawę śmierci zwierzaka i dotrze do niego ten fakt, dobrze jest pozwolić maluchowi wypłakać się. Rodzice powinni wysłuchać żalów dziecka, powinni się także przygotować i pozwolić dziecku na wyładowanie agresji. Pociecha poczuje wtedy wielką ulgę.
Pogrzeb
Po trudnej rozmowie z pociechą należy zdecydować się na pogrzeb pupila, który przez tyle lat towarzyszył rodzinie. Nawet zwierzę powinno być godnie pochowane. Najlepiej jest zakopać je np. na działce pod drzewem, gdzie dziecko będzie mogło przychodzić w odwiedziny do swojego przyjaciela.
W ten sposób dziecko zacznie się oswajać z myślą, że jego pupilowi jest dobrze tam, po drugiej stronie.
Zobacz też: Dlaczego nie warto wypytywać dziecka?