Co powinnaś wiedzieć o leworęczności

leworęczność, lewa ręka, dziecko, rozwój
Obawiasz się, że twoje dziecko może być leworęczne? Ale czy naprawdę jest się czego bać? Wokół tematu leworęczności narosło wiele mitów. Niektóre obalamy.
/ 21.07.2010 15:59
leworęczność, lewa ręka, dziecko, rozwój
Chwyta kredkę lewą rączką, w lewej trzyma łyżeczkę i mama albo babcia już mają podstawy do obaw. Ale czy lewa znaczy gorsza? Wiadomo, że jest dominującą ręką tylko u 10 proc. ludzi – pozostali to praworęczni. O czym jeszcze warto wiedzieć? Jakie są fakty?

Trzylatek, który lewą rączką sięga np. po klocki, na pewno będzie leworęczny.
Mit
Małe dzieci mogą posługiwać się obiema rękami jednakowo. Jednego dnia lewą ręką, innego prawą. Choć z naukowego punktu widzenia kwestia lewo- lub praworęczności zostaje przesądzona dużo wcześniej, do około szóstego roku życia nie można mieć całkowitej pewności, która ręka będzie dominująca. W ocenie sprawności rączek pomagają wyniki badań przeprowadzanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne w ostatniej grupie przedszkolnej.

Leworęczność jest wadą rozwojową.
Mit Co do przyczyny leworęczności zdania są podzielone: niektórzy uważają, że jest zakodowana genetycznie, inni, że dziedziczy się ją po rodzicach, jeszcze inni dowodzą, że mogą ją powodować stres okołoporodowy albo minimalne uszkodzenia w mózgu, do których doszło podczas ciąży. Bez względu na to, co sprawia, że maluch sięga po zabawki lewą ręką, jedno jest pewne: leworęczność nie jest wadą i nie powinna być powodem do zmartwień. Wręcz przeciwnie – badania wskazują, że leworęczności często towarzyszą uzdolnienia artystyczne i matematyczne.

Leworęcznym żyje się trudniej.
Prawda Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest leworęczne, zadbaj o to, by nie czuło się w niczym gorsze od praworęcznych rówieśników – gdy tamci się np. z niego śmieją. Może się tak zdarzyć np. w przedszkolu, kiedy koledzy zauważą, że malec trzyma widelec w lewej rączce. Jeśli leworęczny maluch nie odstaje w swoich umiejętnościach od pozostałych dzieci, mniej przeżywa leworęczność. Pomóż mu więc usprawniać rączkę. Nawlekajcie koraliki, obrysowujcie przedmioty, lepcie z plasteliny lub ugniatajcie razem ciasto na pierogi. Możecie też układać puzzle – im mniejsze, tym większej wymagają precyzji, a dodatkowo rozwijają koordynację ręka–oko. Ćwiczcie też rozpoznawanie kierunków, bo to zwykle sprawia problem dzieciom leworęcznym. Bawcie się w zgaduj-zgadula, w której rączce złota kula i przy okazji proś dziecko, by nazywało rękę, w której był ukryty przedmiot.

Leworęczne dziecko wymaga więcej uwagi.
Prawda Leworęczny maluszek, który zaczyna uczyć się pisać w przedszkolnej lub szkolnej zerówce, powinien siedzieć z lewej strony ławki lub stoliczka – wtedy może swobodnie poruszać lewą ręką (po prawej stronie ławki jego lewa ręka zderza się z łokciem praworęcznego kolegi). Poproś panią w przedszkolu, by zadbała o takie miejsce dla twojego dziecka. Naucz je też kłaść kartkę lub zeszyt ukośnie na stole, by mogło widzieć, co napisało. Jeśli w zeszycie ćwiczeń, który dziecko wypełnia w przedszkolu, wzór szlaczków znajduje się tylko po lewej stronie, poproś nauczycielkę, by dopisywała drugi wzór na końcu linii po prawej stronie. Dzięki temu smyk ma wzór do naśladowania zawsze przed oczami i nie musi odrywać ręki przy pisaniu.

Leworęczne dziecko może wyćwiczyć sprawne posługiwanie się prawą ręką.
Mit
Gdy okaże się, że twoje dziecko jest leworęczne, po prostu się z tym pogódź. Nie zmuszaj go, by zaczęło posługiwać się prawą. Być może osiągnęłabyś zamierzony cel, ale ze szkodą dla malucha. Takie postępowanie jest silną ingerencją w struktury mózgu, która może mieć poważne konsekwencje, np. dziecku trudniej będzie się koncentrować, szybciej będzie się męczyło nauką, mogą pojawić się kłopoty z pamięcią, czytaniem, pisaniem, z wymową (zacinanie się, jąkanie), również trudności w orientacji przestrzennej.

Łatwiej nauczyć się pisać prawą niż lewą ręką.
Prawda To wina naszego pisma, które jest przystosowane dla praworęcznych – piszemy od lewej strony kartki do prawej. Leworęczne dzieci na początku mogą pisać wolniej i mniej ładnie. Ale przystosowane dla leworęcznych długopisy pomogą w zmaganiu się z czystą kartką. Ważna jest też postawa rodziców, którzy rozumieją ograniczenia dziecka i na siłę nie próbują nic ulepszyć.

Obsługa nożyczek jest dużym wyzwaniem dla leworęcznych.
Prawda Pod warunkiem że są to zwykłe nożyczki. Jeśli dziecko jest leworęczne, zadbaj, by posługiwało się przyborami dla osób leworęcznych. Są więc nożyczki, które mają odwrotnie złożone ostrze, przystosowane do lewej rączki temperówki, pióra, długopisy albo nakładki na długopisy, które ułatwiają ich trzymanie. Możesz znaleźć kolorowanki dla leworęcznych maluchów, w których wzorcowy obrazek nie znajduje się po lewej stronie (bo dziecko przykryłoby go lewą ręką), ale jest umieszczony u góry. Maluchowi przydadzą się też szybkoschnące pisaki. Niektóre z tych przyborów kupisz w sklepie internetowym: www.leworeczni.pl.

Jak ułatwić życie leworęcznemu dziecku? Pytaj i radź na mamacafe.pl

Redakcja poleca

REKLAMA