Jak gotuje mózg - czyli o czym myślimy podczas gotowania
Ponieważ wiele razy gotowałaś mniej lub bardziej wymyślne dania nie zwracasz uwagi na pewne szczegóły, a właściwie na cały szereg prac, które musi wykonać Twój mózg. Po pierwsze musi zaplanować co ugotować, jakie ilości produktów kupić, jaka przyjąć kolejność wykonywania czynności, by w pewnym momencie nie zabrakło Ci miejsca w kuchni, albo, by się nie okazało, że pomyliłaś etapy przygotowania potrawy.
Potem mózg musi stale kontrolować czas gotowania potrawy, smak, ilość dodawanych składników. Zatem gotowanie to świetne ćwiczenia dla mózgu Twojego przedszkolaka.
Czego uczy się przedszkolak, kiedy gotuje
Uczy się liczyć - podaj jedno jabłko, daj dwa ziemniaki. Uczy się czekać - teraz nastawiamy zegar - ciastka będą gotowe za 20 minut. Przedszkolak może też zauważać zmiany jakie zachodzą - to była woda a po zamrożeniu jest to lód, to mięso było zamrożone, zimne i twarde, a po rozmrożeniu jest miękkie.
Uczy się kolejności czynności - najpierw składniki leżały na stole, potem mama zagniotła ciasto, teraz ono się piecze, a teraz jest gotowe.
Jest to cenna lekcja szczególnie dla chłopców, a tematem tej lekcji jest hasło JEDZENIE NIE BIERZE SIĘ ZNIKĄD, TRZEBA JE ZROBIĆ.
Poza tym jeśli dasz dziecku do ugniatani kawałek ciasta - będzie on ćwiczył swoje paluszki - będzie gniótł ciast, rwał je, wałkował. Poza tym twoje objaśnienia czynności, nazywanie przedmiotów - to wszystko jest cenną lekcją dla przedszkolaka, który uczy się nowych słów.
Polecamy: Dlaczego warto być przedszkolakiem?
Co przedszkolak może robić w kuchni
Może rwać sałatę, wlewać wodę, mleko, pomagać trzymać mikser, wycinać ciastka foremkami, podawać owoce i warzywa.
Czytaj także: Sposoby na naukę