POLECAMY

By dziecko zdrowo rosło – zasady dla rodziny

Co robić, aby dziecko zdrowo rosło i dobrze się rozwijało? Przede wszystkim dać dobry przykład i zadbać o własny tryb życia – dzieci we wszystkim naśladują rodziców i znacznie lepiej uczą się poprzez obserwację niż słuchając tego, co mówią im mama lub tata. Poznaj 5 zasad zdrowego stylu życia dla całej rodziny!
By dziecko zdrowo rosło – zasady dla rodziny

Ważna profilaktyka

Wielu problemom zdrowotnym moglibyśmy zapobiec, stosując profilaktykę. Wystarczyłoby tylko zwracać większą uwagę na to, jaki tryb życia prowadzimy my sami oraz nasze dzieci i najbliżsi.

Szczególnie ważne jest, aby zasady zdrowego trybu życia wprowadzać już u bardzo małych dzieci, tak aby zapewnić im wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz zapobiegać takim chorobom, jak cukrzyca, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, a w późniejszym wieku – chorobom serca. Przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia zwiększa też poziom energii, pomaga radzić sobie ze stresem, poprawia nastrój i kondycję.

Mali obserwatorzy

Ogromną rolę w kształtowaniu nawyków zdrowotnych u dzieci odgrywają rodzice. Dzieci znacznie lepiej uczą się, obserwując to, co robią rodzice, niż słuchając tego, co do nich mówią. Jeżeli więc zależy nam, aby wykształcić u naszych pociech dobre nawyki, najpierw należy zadbać o swój własny tryb życia.

Jedząc zdrowe pokarmy, pokazujemy dzieciom, jak się odżywiać. Uprawiając z nimi sporty, uczymy, że aktywne spędzanie czasu też może być zabawą.

Zobacz też: Etapy rozwoju dziecka - tabela

Zasady zdrowego stylu życia

Wprowadzanie zasad zdrowego stylu życia wymaga codziennego planowania. Oto kilka podstawowych rad dotyczących zdrowego stylu życia:

1. Aktywność fizyczna – w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia nasze dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie. W zależności od wieku dziecka, mogą to być różne formy ruchu: czas spędzony na placu zabaw, pływanie, jazda na rolkach lub na rowerze, gra w piłkę, szybki marsz.

2. Zrównoważona dieta – powinna zawierać owoce, warzywa, produkty mleczne i zbożowe oraz ryby i mięso, a także wodę i naturalne soki. Należy też zwrócić uwagę na ograniczenie ilości cukru: wybierać naturalne napoje z mniejszą ilością cukru, a słodycze zastępować owocami. Warto również w miarę możliwości wpływać na to, co dziecko może kupić w szkolnym sklepiku i z czego składają się szkolne obiady.

3. Dobry przykład – rodzice są najlepszym wzorem dla dzieci. Jeśli dziecko widzi, że rodzic jest aktywny fizycznie i czerpie z tego przyjemność, jest bardziej prawdopodobne, że samo będzie aktywne i pozostanie aktywne w dorosłym życiu. Warto zaangażować inne osoby z rodziny lub znajomych i organizować wspólne wycieczki rowerowe, gry zespołowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu.

4. Odpoczynek – dzieci, podobnie jak my, potrzebują ok. 8 godzin snu na dobę. Niewyspane mogą mieć problemy z koncentracją i nauką. Warto zadbać również o urozmaicenie zajęć w czasie wolnym od nauki i podtrzymywanie relacji z innymi dziećmi.

5. TV i komputer – warto zadbać o ograniczenie ilości oglądanych przez dziecko (w przerwach pomiędzy bajkami) reklam zachęcających do kupowania niezdrowych produktów; dobrze jest wprowadzić też ograniczenia dotyczące czasu poświęcanego przez dziecko na oglądanie telewizji i grę na komputerze, pamiętając jednak o zaproponowaniu mu innych ciekawych zajęć.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie zdrowszego stylu życia, a nasze dobre nastawienie to już połowa sukcesu.

Zobacz też: dział Rozwój dziecka

Autor: Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)