Bajka – prezent od ciebie dla dziecka

Mądrość zawarta w bajkach to cenny skarb, który rodzice mogą podarować dziecku /fot. Fotolia
Co znaczy: "I żyli długo i szczęśliwie?". Czy wiesz, dlaczego dziecko tak lubi bajki? Baśń opowiada o świecie i emocjach językiem, zrozumiałym dla dziecka. Opowieść o bajkowych bohaterach daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że ze wszystkich kłopotów da się wyjść zwycięsko. Ta pozytywna, wewnętrzna siła to prezent, jaki rodzice mogą dać dziecku za pośrednictwem bajki.
/ 30.09.2011 13:51
Mądrość zawarta w bajkach to cenny skarb, który rodzice mogą podarować dziecku /fot. Fotolia

Bajka – skarb na całe życie

Opowiadając baśnie, rodzice dostarczają dziecku ważnej informacji: przeżywanie wewnętrznych, własnych doświadczeń nie jest niczym wstydliwym, ale czymś ważnym i w pełni akceptowanym. Dziecko zatem otrzymuje skarb, który zostanie z nim na całe życie. Bardzo pięknie pisze o takich doświadczeniach G. K. Chesterton:

Mojej pierwszej i ostatniej filozofii, w którą wierzę z niezachwianą pewnością, nauczyłem się w pokoju dziecinnym. [...] To, w co wówczas najgłębiej wierzyłem i to, w co najgłębiej wierzę obecnie nazywa się baśnią.

Baśń mówi językiem dziecka

Dziecko często przeżywa głębokie wewnętrzne konflikty, z którymi zupełnie sobie nie radzi. Na ogół nie potrafi wyrazić słowami tego, co przeżywa. Baśń bardzo poważnie traktuje egzystencjalne lęki dziecka i ofiarowuje mu rozwiązania, które są dostępne na jego poziomie rozumowania. Zakończenia baśniowe, takie jak: „I jeśli nie umarli, to żyją do dziś”, „I żyli długo i szczęśliwie”, pokazują, że istnieje coś, co może łagodzić ból wywołany krótkością naszego życia na ziemi. To radość, jaką daje nam więź z drugim człowiekiem.

Polecamy: Czy można leczyć za pomocą bajek?

I żyli długo i szczęśliwie

Baśń powiada, że jeśli uda nam się więź taką stworzyć, osiągamy najgłębsze poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, jakie możliwe jest dla człowieka, oraz maksymalną trwałość więzi, i że jest to jedyna rzecz, która może rozproszyć lęk przed śmiercią. Baśń powiada, że w prawdziwe dojrzałej miłości spełnia się to, co jest źródłem tęsknoty za życiem wiecznym. Taki jest sens końcowej formuły baśni: A potem jeszcze długo w szczęściu żyli.

Z bajką na podbój świata

Po wkroczeniu w świat baśni dziecko może odnaleźć siebie, a ponieważ baśń jest skierowana ku przyszłości, zachęca małego odbiorcę, przemawiając do świadomej i nieświadomej sfery jego umysłu, aby zrezygnowało z dziecięcej potrzeby zależności i stało się samodzielne.

Polecamy: Dawno, dawno temu, czyli jak dobrać idealną bajkę dla dziecka?

Baśnie uczą małego człowieka jeszcze jednej ważnej rzeczy, że jakkolwiek źle by się w życiu działo, zawsze można sobie poradzić. C. G. Jung twierdzi, że baśnie nie tylko pokazują za pośrednictwem symboli różnego rodzaju konflikty, jakie odnajdujemy w naszym życiu, ale także wskazują na sposób, w jaki można je rozwiązać.

Fragment pochodzi z książki "Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji", red. Bronisława Dymara (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA