POLECAMY

Białaczka u dzieci – jak ją leczyć?

Białaczka jest najczęściej występującym nowotworem u dzieci – stanowi w tej grupie aż 30% wszystkich nowotworów złośliwych. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom leczenia, udaje się uratować większość dzieci chorych na białaczkę.
Białaczka u dzieci – jak ją leczyć?

Białaczka to podstępna choroba, która bardzo długo może postępować skrycie, a objawy, jeżeli wystąpią, są mało charakterystyczne. Wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia to klucz do sukcesu w walce z chorobą. 

Białaczka to choroba krwi. Jej istotą jest patologiczne namnażanie się niedojrzałych krwinek białych, tzw. blastów. Mimo tego, że jest ich we krwi bardzo dużo, nie spełniają roli, jaką powinny spełniać leukocyty. Ponadto duża ilość blastów powoduje, że prawidłowe krwinki nie mogą się rozwijać. Ponieważ organizm wytwarza ogromne ilości blastów, nie ma już siły na wytwarzanie innych komórek krwi czyli krwinek czerwonych i płytek krwi. Dlatego przy rozpoznaniu białaczki we krwi osoby chorej, oprócz bardzo dużej ilości krwinek białych, widoczny jest niedobór innych krwinek.

Jakie są objawy białaczki u dzieci?

Białaczka może dotknąć dzieci praktycznie w każdym wieku, ale najczęściej chorują dzieci między 3. a 7. rokiem życia. Choroba zwykle rozwija się nagle.

  • Pierwsze objawy tego nowotworu są bardzo niespecyficzne – pojawia się apatia, zmęczenie, bladość, przeciągające się i nawracające infekcje oraz gorączka o niejasnej przyczynie.
  • Mogą się także pojawić wybroczyny na skórze, spowodowane zbyt niskim poziomem płytek krwi.
  • Często na początku choroby pojawiają się także bóle mięśni i stawów. Jak widać objawy mogą imitować infekcję.
  • Charakterystyczne jest powiększenie się węzłów chłonnych szyjnych.
  • Może dojść także do powiększenia wątroby i śledziony, a dziecko może się skarżyć na bóle brzucha.
  • Komórki nowotworowe mogą w zaawansowanym stadium choroby dotrzeć do mózgu, wtedy pojawiają się poranne bóle głowy, wymioty, nudności oraz zaburzenia widzenia.

Polecamy: Nie lekceważ wymiotów u dziecka

Jakie podstawowe badania wykonać?

Podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie choroby jest morfologia krwi. Będzie w niej widoczna bardzo duża ilość białych krwinek oraz niski poziom erytrocytów i płytek.

U każdego dziecko, u którego lekarz podejrzewa białaczkę, konieczne jest wykonanie tzw. trepanobiopsji, czyli biopsji szpiku kostnego. Najczęściej szpik pobierany jest u dziecka z talerza biodrowego. Nie jest to zabieg przyjemny, ale konieczny. Pozwala ocenić na ile produkcja elementów krwi została zachwiana na skutek produkcji blastów.

Konieczne jest także pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, aby sprawdzić czy komórki nowotworowe nie dostały się do ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy serwis Diagnostyka

Jak leczyć białaczkę u dziecka?

Nieleczona białaczka prowadzi do śmierci, gdyż zaburza funkcjonowanie wszystkich komórek krwi, przez co nie mogą pełnić one swoich ról właściwe. Nie można żyć bez krwinek czerwonych, płytek i prawidłowych leukocytów. Jedyną szansą jest wdrożenie leczenia. Zwykle rozpoczyna się ono od transfuzji krwi. Głównym sposobem w leczeniu białaczki u dzieci jest chemioterapia. Czasami dodatkowo stosuje się radioterapię, zwłaszcza jeżeli znaleziono komórki nowotworowe w płynie mózgowo-rdzeniowym. Forma i czas leczenia są zależne od stanu dziecka i stopnia zaawansowania choroby.

Białaczka u dzieci jest uznawana za chorobę w pełni wyleczalną. Jeżeli od czasu zakończenia leczenia przez 5 lat nie dojdzie do nawrotu choroby to dziecko jest uznawane za zupełnie zdrowe. Odsetek przeżycia u dzieci po chemioterapii wynosi ponad 80%.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Myslę, że tak. Mam koleżankę która w wieku chyba 4 lat miała białaczkę i została wyleczona. Jest w moim wieku (15 lat) i nigdy nie pomyślałabym, że doświadczyła tej choroby. Medycyna jest bardzo rozwinięta, teraz większość chorób można wyleczyć. Trzeba być dobrej myśli :) Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki :)
/4 lata temu
mój brat jest blady i chudy ostatnio mama poszła z nim do lekarza bo miał niespodziewaną gorączke i lekarz powiedział że podejrzewa u niego białaczke ma on 7 lat czy są szanse na wyleczenie