Jak pomóc dziecku odchorować świnkę?

Leczenie zwężenia zastawki mitralnej zależy od obecności objawów i stopnia nasilenia
Głównym objawem świnki jest bolesny obrzęk ślinianek przyusznych. Świnka przebiega zwykle łagodnie, choć w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie radzić z tą chorobą zakaźną wieku dziecięcego?
/ 30.11.2010 12:39
Leczenie zwężenia zastawki mitralnej zależy od obecności objawów i stopnia nasilenia

Co to jest świnka?

Świnka, czyli zapalenie przyusznic, jest jedną z chorób wieku dziecięcego. Świnką można zarazić się drogą kropelkową już w okresie jej wylęgania, czyli na kilkanaście dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym, choć zachorowania zdarzają się również u nastolatków, a nawet u osób dorosłych.

Jakie są o objawy świnki?

Pierwsze objawy zapalenia przyusznic to apatia, brak apetytu. Dziecko skarży się na bóle głowy, gardła, szyi, ma podwyższoną temperaturę ciała. Czasem występują także objawy ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, wymioty. Kolejnym, najbardziej charakterystycznym dla świnki objawem jest obrzęk ślinianek przyusznych. Opuchlizna szybko postępuje we wszystkie strony, nadając twarzy charakterystyczny wygląd. Ślinianki są bardzo wrażliwe na dotyk, a opuchlizna stwarza trudności w otwieraniu ust. Dziecko zwykle odmawia jedzenia, gdyż gryzienie i połykanie sprawia mu ból. Podczas pierwszych dni choroby temperatura ciała może utrzymywać się na poziomie 38–39 stopni.

Świnka, choć przechodzi ją prawie każdy, w niektórych przypadkach może nieść ze sobą poważne powikłania. Bardzo rzadko występują one u dzieci, natomiast mogą rozwinąć się u chorujących na świnkę nastolatków.

  • Poświnkowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych – jest to jedno z najpoważniejszych powikłań świnki. Pierwszymi jego objawami są bóle głowy, nudności wymioty. Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych może prowadzić do uszkodzenia nerwu słuchowego powodującego głuchotę.
  • Zapalenie oskrzeli i płuc – objawia się kaszlem i dusznością, a także bólem przy oddychaniu.
  • Zapalenie wątroby i trzustki – objawiają się głównie bólem brzucha i nadbrzusza, nudnościami i wymiotami.
  • Zapalenie nerek – objawia przede wszystkim się bólem w okolicy lędźwiowej. Innym objawem jest częstsze oddawanie moczu, który może zawierać domieszkę krwi. Jest to jedno z cięższych powikłań świnki.
  • Zapalenie mięśnia sercowego – jego objawami są ból w klatce piersiowej, duszność, uczucie kołatania serca.
  • Zapalenie jąder lub jajników– zdarza się u nastolatków, objawem jest ból i obrzęk jąder lub ból podbrzusza u dziewcząt.

Polecamy: Nie lekceważ wymiotów u dziecka

Jak pomóc dziecku chorującemu na świnkę?

Po kilku dniach przyjmowania leków samopoczucie dziecka powinno się poprawić. Dlatego też, jeśli tylko zauważysz u swojego dziecka jakieś niepokojące objawy, natychmiast zgłoś się z nim do lekarza, który zaleci odpowiednia kurację. Do momentu ustąpienia obrzęku ślinianek, staraj się podawać dziecku pokarmy płynne lub półpłynne, które nie będą wymagały gryzienia. Jeśli wystąpiła gorączka, pamiętaj o podawaniu dużych ilości płynów. Na obrzęknięte ślinianki można zastosować rozgrzewające okłady, które przyniosą ulgę w bólu. Chore dziecko powinno dużo wypoczywać, zaleca się pobyt w łóżku aż do ustąpienia objawów.

Czytaj też: Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego?

Redakcja poleca

REKLAMA