mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Akcesoria niezbędne do karmienia

Sprawdź, które z akcesoriów są absolutnie potrzebne, a których będziesz używać tylko od czasu do czasu.
/ 16.02.2012 15:27
mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Dobrze dobrane sprzęty do karmienia ułatwią ci przygotowanie mleka i pomogą zachować higienę karmienia. Co wybrać? Oto nasza ściągawka.

Koniecznie

* Butelki - kup od razu trzy, cztery sztuki (będziesz je wyparzać w tym samym czasie). Możesz wybrać plastikowe albo szklane. Te pierwsze są lekkie i się nie tłuką, barwią się jednak od jedzenia i dość szybko zarysowują, a wtedy trudno je dokładnie umyć. Szklane butelki z kolei są trwalsze i łatwe do mycia, ale dość ciężkie – nawet roczny maluszek nie utrzyma takiej butelki samodzielnie.
* Smoczki - najbardziej trwałe są smoczki z silikonu (to te przezroczyste). Trudniej się z nich ssie, ale to zaleta, a nie wada, bo kiedy maluch pracuje żuchwą, jego zgryz rozwija się prawidłowo. Ze smoczków kauczukowych (brązowych) pije się łatwiej, dlatego poleca się je np. dzieciom z osłabionym napięciem mięśniowym. Smoczki tego typu rzadko uczulają, są jednak dość kruche i szybko się zużywają (wtedy matowieją).
* Szczotka do mycia - samo przepłukanie butelki nie wystarczy, aby usunąć resztki mleka. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze pół roku, myj butelki i smoczki gorącą wodą z sodą oczyszczoną. Po szóstym miesiącu możesz używać płynu do zmywania. Dopiero po umyciu wstaw je do sterylizatora.

Często w użyciu

* Podgrzewacz - utrzyma temperaturę wody w butelce nawet przez kilka godzin. Jeśli wieczorem wstawisz do niego butelkę z wodą, w nocy, kiedy maluch obudzi się z płaczem, szybko przyrządzisz mu posiłek. Najbardziej popularne są podgrzewacze podłączone do sieci, jeśli jednak często podróżujecie, przydatny będzie też podgrzewacz samochodowy, który podłącza się do otworu na zapalniczkę.
* Sterylizator - możesz wybrać elektroniczny sterylizator albo mikrofalowy. Kupując go, zwróć uwagę na czas sterylizacji: niektórym modelom wystarczy jedynie 6–7 minut.

Na specjalne okazje

* Termoopakowanie - przyda się podczas spacerów lub w podróży. Utrzymuje stałą temperaturę włożonej do niego butelki z wodą nawet przez około cztery godziny.
* Pojemnik na proszek mleczny - na rynku są już nawet czterokomorowe pojemniczki na odmierzone porcje sproszkowanego mleka. Pojemnik ułatwia przygotowanie mieszanki np. podczas spaceru lub w czasie podróży.