Rząd uszczelnia Program 500+. 350 tys. polskich rodzin musi zwrócić pieniądze z odsetkami

"Duży Formant" wziął po lupę proceder odbierania rodzinom pieniędzy ze świadczenia 500+.
Marta Kosakowska / 8 miesięcy temu
Rząd uszczelnia Program 500+. 350 tys. polskich rodzin musi zwrócić pieniądze z odsetkami fot. Adobe Stock

Wiele polskich rodzin będzie musiało zwrócić pieniądze otrzymane w ramach świadczenia Rodzina 500+. Nierzadko z odsetkami. Ma być ich około 350 tys. Łącznie do budżetu państwa ma wrócić kwota co najmniej 47 mln zł. A to dopiero początek kontroli. 

Masowe zwroty pieniędzy z 500+

Z reportażu "Dużego Formatu" wynika, że rząd stara się uszczelnić system, zapobiegając w ten sposób nadużyciom osób, które pobierają świadczenie, choć nie mają do niego prawa lub takowe utraciły. Urzędnicy szczegółowo sprawdzają rodziny, wobec których mają podejrzenia, że biorą pieniądze z 500+ niezgodnie z przepisami. Co więcej, jeśli stwierdzą nadużycia, żądają zwrotu wraz z odsetkami.

Matki rezygnują z pracy przez 500 plus. Najnowsze dane są alarmujące

Powodów do odebrania świadczenia wychowawczego może być wiele, jednym z nich jest chociażby przekroczenie kryterium dochodowego. 

Przekroczyłam kryterium dochodowe o 4 złote, czyli dwa bochenki chleba. Kazali mi oddać 3 tysiące z odsetkami
 - powiedziała Katarzyna, matka 4-letniej dziewczynki.

Innym powodem odebrania prawa do pieniędzy może być sytuacja, w której urzędnicy nabiorą podejrzeń, że kobieta, która pobiera świadczenie jako samotna matka, naprawdę żyje z partnerem. W takiej sytuacji znalazła się pani Anna.

To im mówię, że z partnerem dawno się rozstałam, a jedyne, co mnie z nim łączy, to córka. Na końcu zaczęli mi grozić: – Jak się pani będzie awanturować, to każemy pani zwrócić ponad 5 tysięcy z odsetkami, które pani już dostał
- relacjonowała kobieta.

Według relacji tygodnika reporterskiego, urzędnicy MOPS mają powoływać się na minister Elżbietę Rafalską.

Nic nie poradzę. Pretensje nie do mnie, tylko do pani Rafalskiej
 - usłyszała jedna z bohaterek reportażu.

W Polsce ze świadczenia Rodzina 500+ korzysta 2,4 mln rodzin, które pobierają pieniądze na 3,6 mln dzieci.

Źródło: "Duży Format"

Przeczytaj:
„To dyskryminacja!”. Według rządu te dzieci nie zasługują na 500 ani 300 plus?
300 zł dla każdego ucznia i program Mama Plus - premier Morawiecki obiecuje!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/6 miesięcy temu
Cwaniaków niestety nie brakuje. Dopóki w Warszawie były w przedszkolach preferencje w przyjęciach dla dzieci samotnych matek masowo występowały półsieroty. Jak zmieniono system i dodatkowe punkty zaczęto przyznawać dzieciom z rodzin wielodzietnych nagle okazało się, że sierot nie ma. Poodnajdowali się rodzice i zaczęli sumować potomstwo ze wszystkich związków. A ile osób ma legitymacje inwalidzkie tylko po to żeby darmowo parkować?
/7 miesięcy temu
Rozumiem, że mnie też oddacie z odsetkami pieniążki na które czekam od października ?? No to chyba działa w dwie strony??? I zapowiada się że będę czekać kolejne miesiące...
/7 miesięcy temu
Tak a mało ludzi jest ze mają dwoje lub troje i biorą 500+ zasiłki i jeszcze fuguruja jako samotna matka a żyją z partnerem a kasę biorą teraz niech zwracają trzeba było nie naciągnąć państwa są ludzie którzy naprawdę potrzebują pomocy
POKAŻ KOMENTARZE (4)