Aztekowie przypisywali drzewu kakaowca boską moc. Dla Majów ziarno kakaowca było symbolem życia i płodności. Podczas obrzędu weselnego Majów narzeczona wręczała swojemu wybrakowi kolorowo malowany stołeczek i pięć ziaren kakao, a on odwzajemniał się, wręczając wybrance spódnicę i tyle samo ziaren kakao. Przy tym wypowiadał formułkę: „Daję ci to na znak, że biorę cię za żonę”. Ona odpowiadała: „Daję ci to na znak, że biorę cię za męża”. I tak oto ziarenko kakaowca stawało się zalążkiem ich szczęścia rodzinnego i początkiem wyczekiwania na liczną gromadkę potomstwa.
Kakao a samopoczucie
Dlaczego akurat kakao? Okazuje się bowiem, że obecne w nim substancje czynne mają duży wpływ na naszą płodność. Teobromina oraz zwłaszcza fenylotylamina wpływa na wzrost stężenia endorfin i serotoniny, czyli neuroprzekaźnika nazywanego hormonem szczęścia, a tym samym poprawia nastrój i pobudza organizm. Kiedy jesteśmy w dobrych nastrojach, kwitnie również nasz związek – mamy ochotę spędzać więcej czasu z partnerem, troszczymy się wzajemnie o siebie, staramy się też być bardziej atrakcyjni dla naszej „drugiej połówki”. Dobre relacje w związku są ogromnie ważne, gdy planujemy poczęcie dziecka. Pamiętajmy zatem, że kakao to sprzymierzeniec w czasie przygotowań do poczęcia dziecka.
Warto wiedzieć: Jaki wpływ na ciśnienie ma czekolada, kawa i kakao?
Bogate źródło pierwiastków
Ziarno kakaowca (Theobroma cacao) to również bogate źródło magnezu. Pierwiastek ten pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów. Jeśli w organizmie brakuje magnezu, intuicyjnie szukamy produktów, które zawierają go, a czekolada jest jego najsmaczniejszym źródłem. Odpowiedni poziom magnezu wpływa także na pracę serca, co w rezultacie dotlenia mózg i wszystkie narządy.
Poza magnezem ziarno kakaowca zawiera też wiele innych cennych dla zdrowia pierwiastków (m.in. chrom, wapń, żelazo, mangan, cynk i miedź) i witamin (A, E, B). Ich odpowiedni poziom jest bardzo istotny dla przyszłych rodziców.
Działanie detoksykacyjne
Nie sposób przemilczeć również właściwości detoksykacyjnych, jakie ma kakao – jest przecież bogatym źródłem antyoksydantów, które stanowią ochronę dla naszego organizmu przed wirusami, chorobami skóry oraz uszkodzeniami DNA.
Polecamy: Czy otyłość i nadwaga mają wpływ na płodność?
Artykuł pochodzi z magazynu „Płodna Polska” (1/2013); oryginalny tytuł „Ziarno kakaowca – indiański symbol życia i płodności”. Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, śródtytuł oraz lidy pochodzą od redakcji.