Czy badania USG w ciąży są niebezpieczne?

Często słyszy się, że zbyt duża liczba badań USG podczas ciąży nie jest dobra dla rozwijającego się płodu. Czy tak jest naprawdę? Zobaczcie, co na ten temat mówi ekspert!
Milena Oszczepalińska / 14.05.2018 15:18

Podczas gdy przyszła mama z niecierpliwością czeka na kolejne badanie USG w ciąży, by zobaczyć choć na chwilę swojego maluszka, bywa, że słyszy od mamy, ciotki, babci, że takie badanie nie jest do końca bezpieczne dla dziecka i powinno się go unikać, jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Czy rzeczywiście tak jest? Spytaliśmy eksperta w dziedzinie ginekologii, znanego lekarza dr Grzegorza Południewskiego. Zobaczcie na filmie, co odpowiedział!


Badania USG w ciąży są nie tylko bezpieczne, lecz także konieczne
Zdaniem dra Południewskiego badania ultrasonograficzne wykonywane w ciąży są absolutnie bezpieczne, a utarte w społeczeństwie przekonanie, że jest inaczej, jest zwykłym mitem. Przez lata robiono badania sprawdzające bezpieczeństwo zapisu USG w ciąży i nie wykryto żadnych skutków ubocznych z jego stosowania. Co więcej, jest to metoda pozwalająca na dokładne sprawdzanie stanu rozwijającego się dziecka na poszczególnych etapach ciąży.

Według doktora: "ważne, by metoda sprawdzania dobrostanu dziecka, jaką stosujemy, była metodą skuteczną. A USG ciążowe jest". Nie ma zatem obaw, by wykonywać je wielokrotnie w czasie ciąży. A im szybciej zostanie wykryta jakakolwiek wada, tym większa szansa na jej wyleczenie.
 

Sprawdź też, kiedy czuje się pierwsze ruchy dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.05.2018 23:36
Oj to wszystko wydaje mi się zależy od organizmu, generalnie usg pomaga bardzo i jest uważam konieczne. Najważniejsze żeby lekarz się znał na tym co robi, ja miałam taką lekarkę - Beatę Chołys Duszyńską i ona świetnie znała się na tym co robi, pracowała tez w szpitalu w Limanowej z resztą pracuje tam nadal! Genialna osoba!