POLECAMY

Jak plażować w ciąży?

Czy w ciąży można w pełni korzystać z letniego wypoczynku? Nie musisz się już dłużej zastanawiać - przeczytaj rady ginekologa.
Jak plażować w ciąży? fot. Fotolia
Wakacje, słońce upały... Lubię lato, ale teraz, gdy jestem w ciąży, zastanawiam się, jak bezpiecznie korzystać z urlopu. Chciałabym poleżeć na plaży, ale czy to dobre dla maleństwa?
- Ala

Ginekolog odpowiada: Nie trzeba rezygnować z odpoczynku na plaży, gdy w brzuszku rośnie maluszek! Należy jednak unikać słońca i wybrać np. leżak pod parasolem. Wysoka temperatura równa się przegrzaniu i szybkiemu odwodnieniu organizmu, a to w ciąży może być bardzo niebezpieczne. Dlatego trzeba zabrać niegazowaną wodę!

Istotne jest również to, kiedy idzie się na plażę. Najlepsza pora to popołudnie i wieczór, słońca należy unikać między godz. 11 a 16. Przyda się krem z filtrem (mineralny nie przenika do skóry - to składnik wielu kremów przeciwsłonecznych dla dzieci).

Pod wpływem zmian hormonalnych i na skutek działania słońca na skórze mogą się pojawić brązowe plamy. Takie przebarwienia na skórze są bardzo trudne do usunięcia, więc lepiej zrezygnować w tym czasie z opalania.
- Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat opalania w ciąży? Z pewnością ci się to przyda! Słońce - choć leżenie w jego promieniach jest bardzo przyjemne - może okazać się równie niebezpieczne.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
W 20 tygodniu ciąży byliśmy z mężem dwa tygodnie we Włoszech. Dobrze znosiłam upały, ale spod parasolki nie wychodziłam. W trakcie wczasów dodatkowo zażywałam probiotyk i piłam codziennie orsalit jako ochronę przed odwodnieniem, żeby dostarczyć odpowiednią ilość elektrolitów i wody sobie oraz dziecku, tak doradził mi ginekolog.