Opalanie w ciąży nie jest zabronione, o ile zadbasz o ochronę przeciwsłoneczną i nie będziesz spędzać na słońcu kilku godzin w trakcie upałów. Łatwo wtedy o odwodnienie, a nawet omdlenie. A więc czy w ciąży można się opalać - tak, ale podpowiadamy jak być opaloną w ciąży bez stresu.
Spis treści:
Opalanie w czasie ciąży na słońcu
Czy w ciąży można się opalać? Tak, jeśli potrafisz zachować umiar. Wszystko, co potencjalnie niebezpieczne dla przyszłej mamy, jest też zagrożeniem dla dziecka. Skóra piersi przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń jest większe i unikaj ich eksponowania w pełnym słońcu. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to wiąże się z wysokim ryzykiem zdrowotnym - może dojść do zasłabnięcia i omdlenia.
Podczas ciąży wiele kobiet skarży się na opuchnięte stopy - opalanie w ciąży może wzmagać ten dyskomfort. Większość czasu spędzaj pod parasolem lub w cieniu - nie dopuść też do poparzeń słonecznych, zakrywaj brzuch, a w swojej podręcznej torbie na plażę miej:
- butelkę wody,
- wodę termalną,
- krem z filtrem SPF 50 (najlepiej mineralny),
- wachlarz.
Kiedy opalanie w ciąży jest wysoce niewskazane
Zdecydowanie opalanie nie jest zalecane kobietom, które cierpią na nadciśnienie w ciąży. Pod wpływem wysokiej temperatury u ciężarnej rozszerzają się naczynia krwionośne, zatem długie przebywanie na słońcu może skutkować pojawieniem się pajączków na skórze lub nawet krwawieniem z dróg rodnych. Szczególnie warto zrezygnować z opalania w I trymestrze ciąży, z uwagi na wyższe ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, które może być skutkiem odwodnienia.
Solarium w ciąży
W solarium ryzyko odwodnienia jest mniejsze, niż w trakcie opalania w ciąży na plaży. Brak jednoznacznych wyników badań potwierdzających szkodliwe działanie solarium na płód, podobnie jak w przypadku wielu innych dyskusyjnych zabiegów, jak, np. farbowania włosów lub robienia hybrydy w ciąży.
Słowem klucz jest umiar: nie ma żadnej gwarancji, że solarium jest bezpieczne, więc nie należy przesadzać z wizytami. Moc lamp nie powinna być zbyt wysoka, a czas opalania nie może być dłuższy niż 5 minut.
Kiedy solarium w ciąży jest niewskazane
Opalanie natryskowe w ciąży i samoopalacze
Chodzi ci po głowie sztuczna opalenizna w postaci samoopalaczy i kosmetyków brązujących? Dotychczas najczęściej rozważano takie kwestie, jak słońce w ciąży, ciąża a solarium czy ciąża a opalanie - pomijając ważny aspekt, jakim jest prawdziwy boom na profesjonalne opalanie natryskowe w gabinetach oraz na stosowanie samoopalaczy w domu.
Opalanie natryskowe w ciąży jest przeciwwskazane z uwagi na brak badań zaprzeczających jego szkodliwości. W składzie preparatów do tego przeznaczonych jest szereg substancji chemicznych, a ciężarne powinny unikać wszelkiego rodzaju chemikaliów o działaniu toksycznym.
Wdychanie oparów przy wykonywanym opalaniu natryskowym w ciąży jest nieuniknione, a więc trafiają one do organizmu kobiety. Jeśli bardzo ci zależy na jednorazowym opalaniu natryskowym w ciąży, np. z okazji wesela, skonsultuj swoje obawy z gabinetem i zrewiduj skład kosmetyku.
fot. Adobe Stock
Samoopalacz w ciąży
DHA jako substancja i jej działanie jest bezpieczna. Problemem jest rozkładanie się DHA na formaldehyd w środowisku wodnym, pod wpływem temperatury i czasu. Niestety, nie możemy być do końca pewne, czy w naszym balsamie doszło do rozkładu. Mimo, że stężenie DHA w kosmetykach jest niewielkie, to fakt, że smarujemy nim całe ciało (powierzchnia wchłaniania jest duża) powinno nam dać do myślenia. Póki co bezpiecznym odpowiednikiem DHA jest erytruloza - czytamy w artykule o kosmetykach zakazanych w ciąży Małgorzaty Machnickiej, specjalistki działu Uroda.
Artykuł na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Zwadroń. Pierwotnie opublikowany 27.06.2007. Konsultacja: dr Renata Jaczyńska, ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Czytaj dalej o opalaniu w ciąży: Kremy CC do ciała - mogą z nich korzystać ciężarne
Jak zrobić balsam brązujący w domuZmora ciężarnych nie tylko po opalaniu - ostuda, czyli przebarwienia w ciąży