POLECAMY

Sprawdź, czy w ciąży wolno się opalać!

Przez ciążę musisz rezygnować z wakacji? Niekoniecznie! Dowiedz się co musisz zrobić, by plażowanie było bezpieczne.
Sprawdź, czy w ciąży wolno się opalać! fot. Fotolia

Podczas opalania w ciąży zadbaj o kapelusz, krem i... spacer!

Pływanie i spacery (najprzyjemniejsze są chyba te nad brzegiem morza) są dozwolone do końca ciąży. Musisz się tylko chronić przed poparzeniem słonecznym i udarem słonecznym. Jeśli to dopiero początek ciąży, jesteś pod opieką lekarza, którego nic nie niepokoi, możesz planować letni wypoczynek dość swobodnie. Jeśli jednak jesteś już w ósmym lub dziewiątym miesiącu, praktycznie każdy wyjazd powinnaś przedyskutować z ginekologiem.

Opalanie z brzuszkiem pod parasolem

Czy w ciąży można się opalać? Owszem, jeśli potrafisz zachować umiar. Smażenie się na czekoladkę jest niezdrowe i to nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to dla ciężarnej szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu. Ale wszystko, co niebezpieczne dla przyszłej mamy, jest potencjalnym zagrożeniem także dla dziecka. Lepiej usiądź pod parasolką, posmaruj się kremem z filtrem (tak, tak, nawet w cieniu) i pij dużo napojów.

Czy ciężarna może opalać się topless?

Nie ma zdecydowanego zakazu pod warunkiem, że robisz to rozsądnie (ochrona kremami z wysokim filtrem, unikanie słońca w godzinach szczytu i przede wszystkim umiar). Mimo to pamiętaj, że skóra piersi przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń jest większe.

Opalanie w ciąży na solarium

W solarium ryzyko odwodnienia jest mniejsze niż w trakcie opalania w ciąży na plaży. Brak też jednoznacznych wyników badań potwierdzających szkodliwe działanie solarium na płód. Jednak nie wiadomo tego do końca, a zatem nie ma żadnej gwarancji, że solarium jest bezpieczne. Z dwojga złego lepiej rozsądnie korzystać ze słońca z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Samoopalacze i brązery dla ciężarnych

Alternatywą dla plaży i solarium jest opalenizna... z tubki. Samoopalacze są w pełni bezpieczne. A ty – lekko opalona – poczujesz się o wiele bardziej atrakcyjnie.

Dowiedz się więcej na temat lata w ciąży:O czym pamiętać podczas urlopu w ciąży?

Dokądkolwiek się wybierasz, zawsze zabieraj ze sobą najważniejsze wyniki badań. Nigdy nie wiadomo, które mogą się przydać. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, również miej je przy sobie. Wiele z tych wyników (choćby morfologia) ma oznaczenia międzynarodowe. Spakuj więc kartę przebiegu ciąży, ostatnie wyniki badań krwi i moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi, no i oczywiście legitymację ubezpieczeniową.

Możliwe, że będą ci potrzebne dodatkowe wyniki badań, jeśli wybierasz się na wakacje samolotem. Niektóre linie nie wymagają żadnych  dodatkowych dokumentów aż do 36. tygodnia ciąży. W innych wystarczy przed wylotem wypełnić specjalne oświadczenie. Czasem potrzebne jest aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa po 36. tygodniu, a także w przypadku ciąży bliźniaczej. Wtedy wymagany jest specjalny rodzaj zaświadczenia o stanie zdrowia ciężarnej. Najlepiej zapytać o szczegóły przy kupnie biletu.

Co ciężarna może jeść w trakcie urlopowych wyjazdów?

Wakacyjne wyjazdy w nowe miejsca zachęcają do kulinarnych eksperymentów. Czy przyszła mama może spróbować np. owoców morza? Tak, ale pod warunkiem że jesteś pewna, skąd pochodzą i jesteś przekonana o ich świeżości. Lepiej jednak zbytnio nie eksperymentować, np. z kuchnią orientalną. Pamiętaj też, aby nie jeść owoców prosto z krzaka, unikaj specjałów z ulicznych budek itp.

Jeśli na wakacjach dopadnie cię niestrawność, nie panikuj. Na szczęście większość zatruć pokarmowych ma łagodny przebieg
i nie jest niebezpieczna dla płodu.
Kiedy objawy mają niewielkie nasilenie, nie musisz natychmiast biec do lekarza. Pij dużo płynów, przejdź na lekkostrawną dietę. Dobrze jest wziąć preparat uzupełniający niedobory elektrolitów w organizmie.

Co powinno znaleźć się w apteczce dla kobiet w ciąży?

Jeśli wybierasz się zagranicę albo do uroczej leśniczówki w głębi puszczy, lepiej się przygotować. Na pewno powinnaś zabrać łagodnie działające leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz coś na refluks, bo zgaga to jedna z bardziej dokuczliwych przypadłości, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Przydadzą się także maści na obrzęki i na ukąszenia owadów. Dorzuć łagodny środek na biegunki.

Jak najlepiej podróżować w ciąży?

Teoretycznie wszystkie środki lokomocji są dozwolone. Ale wszystkie też mają swoje wady i zalety. Oto one:
  • Największą zaletą podróży samolotowych jest to, że trwają najkrócej. Możesz latać w pełni bezpiecznie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. O to, czy powinnaś skorzystać z samolotu w drugim i trzecim trymestrze, zawsze najlepiej zapytać opiekującego się tobą lekarza (każda ciąża jest inna).
  • Długa jazda samochodem, szczególnie w drugiej połowie ciąży, może być męcząca. Zalecamy postoje co dwie godziny, krótki spacer i odetchnięcie świeżym powietrzem. Pasów co prawda – zgodnie z naszym prawem – zapinać nie trzeba, ale warto. Nie są zagrożeniem dla dziecka!
  • Świetnym rozwiązaniem na daleką podróż w Polsce jest wybranie pociągu. W czasie jazdy przyszła mama może spacerować po wagonie, uchylić okno, by pooddychać świeżym powietrzem. Kupując bilet z miejscem do leżenia, zapewnisz sobie wyjątkowy komfort i szansę wygodnego przespania drogi.

Dowiedz się więcej na temat lata w ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Zwadroń
Konsultacja: dr Renata Jaczyńska, ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
czy opalanie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka?
/8 lat temu
Opalanie i samoopalacze nie szkodza - stosowane z umiarem, leki nalezy brac po konsultacji...cały artykuł jest ok, ale co do ZAPINANIA PASÓW to sie myla !!! Przepis wyraznie mowi ze kobiety w widcznej ciazy sa zwolnione z zapinania pasów samochodowych jesli posiadaja zamontowane specjalne szelki bezpieczenstwa dla ciezarnych. Czyli bez szelek pasy trzeba zapinac !!! i to bezwzglednie !!!! Pozatym statystyki mowia same za siebie! W wypadkach ginie 50% nienarodzonych dzieci, jesli matka zostala wyrzucona samochodu, bo nie miala pasow, a tylko 30% kiedy te pasy matka miala zapiete i zostala w samochodzie! Pas nalezy zapiac i dobrze ulozyc zeby nie uciskal brzuszka i tyle. Albo kupic specjalne szelki,ktoe bez problemu mozna dostac w sklepach internetowych :)
/11 lat temu
o ile mi wiadomo to opalanie w ciąży gdziekolwiek a juz szczególnie w solarium nie jest wskazanie. a samoopalacze moga zaszkodzic dziecku. kto tem artykół napisał wprowadza kobiety w błąd!!!