POLECAMY

Jak w ciąży przetrwać upał

Gorące lato to cudowna sprawa. Tyle że niekoniecznie dla przyszłych mam... Co zrobić, żeby nie czuć się jak wieloryb wyrzucony na plażę?
Jak w ciąży przetrwać upał
1. Unikaj skwaru
Sjesta to mądry „wynalazek” – pozwala przeczekać czas, gdy słońce najbardziej dokucza. Postaraj się organizować zajęcia tak, by nie wychodzić w porze, gdy ulica przypomina rozgrzaną patelnię. Unikaj upału, zwłaszcza jeśli masz żylaki – pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a więc i żylaki stają się większe.

2. Zwolnij obroty
Szybko chodzisz, dużo pracujesz i jesteś Tą, Która Nigdy się Nie Spóźnia? Przyhamuj! Gorąco osłabia koncentrację, obciąża organizm, sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne. Ciąża też robi swoje: trudniej ci się poruszać, łatwiej się męczysz. Upał i ciąża to zbyt dużo naraz, by pędzić bez wytchnienia!

3. Pływaj
Ochłodzisz się, zrelaksujesz, poczujesz się lekko. Pływanie rozluźnia mięśnie i pozwala podtrzymać formę bez obciążania stawów. Jest bezpieczne dla maleństwa: nie narażasz się na wstrząsy ani upadki. Ze względu na ryzyko infekcji unikaj kąpieli w niezbyt czystych zbiornikach.

4. Noś przewiewne ubrania
Mając parę kilo więcej, pocisz się bardziej. Przeproś się z sukienkami. Jesteś teraz bardziej narażona na grzybicę, bo zmienia się pH pochwy. Podczas upałów ryzyko wzrasta: grzyby uwielbiają ciepło i wilgoć. Gdy nosisz obcisłe spodnie, narażasz się dodatkowo.

5. Więcej pij
Powinnaś pić 2–3 litry płynów dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda. Ośrodek pragnienia (znajduje się w mózgu) informuje, kiedy trzeba się napić. Ale zdarza się, że lekceważymy te sygnały. To błąd, bo odwodnienie zaburza pracę nerek, wątroby i upośledza przepływ krwi przez łożysko. Gdy siusiasz za rzadko, narażasz się na infekcje układu moczowego.

6. Stosuj krem z wysokim filtrem
Pod wpływem słońca w ciąży na skórze mogą powstać plamy: to skutek działania hormonów i słońca. Chroń się więc wyjątkowo starannie.

7. Kup wygodne buty
Gorąco sprzyja obrzękom. Ciasne, nieprzewiewne buty jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Wybieraj obuwie lekkie, takie które pozwala skórze oddychać. Unikaj wysokich obcasów (powinny mieć 3–4 cm).

8. Ciesz się latem
Może i jest bardzo ciepło, ale za to nie musisz nosić ciężkiego płaszcza ani bać się niekontrolowanych piruetów na śliskich chodnikach. Możesz leniuchować na trawie ze stokrotką w zębach, plotkować z koleżankami pod parasolem w kawiarnianym ogródku. A co najważniejsze, wokół ciebie nie roi się od wirusów.

9. Szukaj ochłody
Zapowiadają 30-stopniowe upały? W słońcu będzie dużo goręcej! Jeśli możesz, wyjedź na łono natury. Uważaj na klimatyzację: gwałtowna zmiana temperatur może się skończyć przeziębieniem. Gdy zaczynasz się „rozpuszczać”, potrzymaj dłonie w strumieniu chłodnej wody, spryskaj twarz, przyłóż do karku wilgotną chusteczkę.

10. Nie przejadaj się
Mięso i potrawy mączne jedz raczej wieczorem, gdy jest chłodniej. W upał zalecane są posiłki lekkostrawne (warzywa, sałatki). Nie masz ochoty na jedzenie? ALe nie możesz jeść tylko raz czy dwa dziennie. Jako przyszła mama powinnaś odżywiać się regularnie (wystarczą nieduże porcje).
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
ja tam proponuję w jakieś chłodniejsze i bezpieczniejsze miejsca niż obecnie Polska - odpowiednio dobrane wakacje powinny być dobre dla mamy i dziecka, ja na przykład w zeszłym roku brałam kredyt i zwiedzałam finlandię, a właściwie wylegiwałam się w malowniczej miejscowości - z kredyttem w getinie i jego spłatą nie było problemu a zostało jeszcze coś na przygotowanie dziecięcego pokoiku