USG w ciąży 2D 3D 4D - poznaj różnice

USG w ciąży 2D 3D 4D - poznaj różnice fot. Fotolia
Dowiedz się, który rodzaj USG jest szczególnie polecany kobietom w ciąży!
Agata Bernaciak / 02.03.2015 05:44
USG w ciąży 2D 3D 4D - poznaj różnice fot. Fotolia

Mimo opowieści ginekologa podczas klasycznego USG 2D rodzicom zwykle trudno rozpoznać kształty dziecka na monitorze. Dlatego coraz więcej z nich w trakcie ciąży decyduje się również na USG 3D, a nawet 4D. Czym różnią się te badania i które warto je wykonać?

USG 2D w ciąży: kiedy powinnaś je robić?

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się standardowemu USG 2D przynajmniej 3 razy. Wykonywanie badań USG 2D jest niezwykle ważne, bo to podstawowy element profilaktyki zdrowia mamy, jak i dziecka. Powinny być one przeprowadzane w określonych terminach: między 11. a 13. i 18. a 22. tygodniem ciąży oraz po 30. tygodniu.

Dzięki niemu lekarz ocenia budowę anatomiczną, czynność narządów wewnętrznych, a także ryzyko wystąpienia u maleństwa najczęstszych chorób genetycznych i wad wrodzonych. Tak wczesne rozpoznanie to szansa na skuteczną terapię, ale także na przygotowanie rodziców do choroby dziecka.

USG 3D i 4D w ciąży: czy warto je wykonać?

Warto podkreślić, że tylko badania USG 2D w trakcie ciąży to obowiązkowe minimum. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na oglądanie pociechy w „trójwymiarze”.

Technologia wykorzystywana podczas USG 3D i 4D pozwala zajrzeć do brzucha mamy i pokazać rodzicom obraz ich dziecka, zrobić mu zdjęcie, a nawet nagrać film. Badanie te pozwalają również wychwycić szczegóły anatomiczne, które w klasycznym USG trudniej byłoby dostrzec.

Różnice między USG 3D i 4D

Podczas tego pierwszego części ciała maluszka możemy oglądać z różnych stron, ale jest on na ekranie widoczny nieruchomo. Wygląda to tak, jakby wewnątrz macicy został zainstalowany aparat fotograficzny, który zrobił dziecku zdjęcia.

Podczas USG 4D obraz płodu jest zaś generowany na ekranie w czasie rzeczywistym. Możemy obserwować ssanie kciuka, a nawet mimikę twarzy dziecka. Na to badanie warto wybrać się w połowie ciąży lub później, ponieważ płód jest już wtedy na tyle rozwinięty, że łatwo rozpoznać szczegóły anatomiczne.

Dowiedz się więcej o ciąży:


na podstawie informacji prasowej Medicover
Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA